• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Francúzsko chce, aby peniaze a výroba munície ostala v Európe. Cieľom EÚ je plán z troch simultánnych častí

Francúzsko chce, aby peniaze a výroba munície ostala v Európe. Cieľom EÚ je plán z troch simultánnych častí

Predmetom sporu zostáva to, či tieto zbrojné kontrakty dostanú výlučne firmy z EÚ alebo budú sprístupnené aj výrobcom mimo bloku.

6.4.2023 (SITA.sk) - Dva týždne po tom, ako Európska únia (EÚ) ohlásila dohodu o poskytnutí jedného milióna kusov munície Ukrajine v najbližších 12 mesiacoch, blok stále rieši právne špecifiká, ako plán realizovať. Informuje o tom portál Politico.

Nedosiahli významný pokrok

Veľvyslanci členských štátov EÚ v stredu o problematike diskutovali, ale nedokázali dosiahnuť významný pokrok v jednej z kľúčových otázok, uviedli viacerí diplomati oboznámení s rokovaniami.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Francúzsko presadzuje, aby peniaze zostali v rámci EÚ, konštatovalo niekoľko diplomatov.

Paríž podporujú aj Grécko a Cyprus, čo podľa časti diplomatov súvisí s ich snahou, aby kontrakty nedostali tureckí výrobcovia.

Výrobná kapacita

Dvaja diplomati dodali, že Európska komisia musí podrobnejšie zmapovať výrobnú kapacitu európskych firiem predtým, ako budú môcť dosiahnuť konečnú dohodu.

Veľvyslanci sa preto v stredu sústredili na dokončenie menej kontroverznej časti dohody, a to zmluvy, že veľkú časť munície Kyjevu darujú. Diplomati, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, uviedli, že veľvyslanci dokončili dohodu o pláne darovania.

Vyčlenenie finančnej pomoci

Cieľom EÚ je odštartovať plán prostredníctvom troch simultánnych častí. Po prvé, Únia vyčlení jednu miliardu eur na zaplatenie krajinám, ktoré muníciu môžu darovať okamžite zo zásob svojich armád alebo presmerovaním objednávok.

Potom EÚ vyčlení druhú miliardu eur na spoločný nákup ďalšej munície pre Ukrajinu a nahradenie munície, ktorú Európa darovala. A po tretie, chce Únia skúmať možnosti zväčšenia schopnosti Európy vyrábať zbrane, ktoré bude potrebovať v budúcnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie