• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

Francúzski vojaci by boli absolvovať výcvik na Slovensku, Naď ponúkol Parlyovej priestor aj na SIAF 2022

Francúzski vojaci by boli absolvovať výcvik na Slovensku, Naď ponúkol Parlyovej priestor aj na SIAF 2022

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď sa vo Francúzsku stretol so svojou rezortnou kolegyňou Florency Parlyovou.

8.10.2021 (Webnoviny.sk) - Diskusia s ministerkou armád Francúzskej republiky Florence Parly dodala politicko-vojenskej spolupráci medzi Slovenskom a Francúzskom nový impulz. Po prijatí vo štvrtok 7. októbra na francúzskom ministerstve obrany v Paríži to zhodnotil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Hlavnou témou rokovaní boli možnosti prehĺbenia bilaterálnej spolupráce Slovenska a Francúzska v oblasti obrany a bezpečnosti. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Mnoho príležitostí

Obe strany ocenili doterajšie aktivity v rámci spoločného vojenského vzdelávania, vzájomnej účasti na výcviku a podpory podujatí. Prediskutovali tiež možnosti spolupráce v oblasti obranného priemyslu, a to aj v kontexte modernizácie Ozbrojených síl SR.

Príležitosťou môže byť napríklad obstarávanie novej pásovej a kolesovej techniky pre pozemné sily. „Francúzsko bolo jednou z krajín, ktorých zástupcovia si na rezorte obrany prevzali žiadosť o predloženie ponúk na dodanie tejto techniky vrátane stanovených požiadaviek a hodnotiacich kritérií,“ vysvetlil Naď.

Okrem toho minister ponúkol tiež možnosti vojenskej spolupráce medzi Francúzskom a Slovenskom v oblasti likvidácie výbušných materiálov či využitia jedinečných výcvikových priestorov rezortu obrany pre prípravu jednotiek rôzneho zamerania alebo účasti na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2022.

Rokovali aj o Afganistane

V kontexte uplynulých medzinárodných udalostí patrila k témam rokovania s francúzskou ministerkou armád aj situácia v Afganistane i v africkom regióne Sahel.

V súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom Francúzka v Rade Európskej únie (EÚ) spolu ministri hovorili aj o ambíciách francúzskeho rezortu obrany s dôrazom na prípravu Strategického kompasu EÚ a vzťahmi medzi NATO a EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie