• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Francúzi obvinili Rusko z vedenia dezinformačnej kampane, falošné správy presahujú rámec vojny na Ukrajine

Francúzi obvinili Rusko z vedenia dezinformačnej kampane, falošné správy presahujú rámec vojny na Ukrajine

Podľa Francúzov sa Rusi snažia ovplyvniť eurovoľby aj prezidentské voľby v USA.

13.2.2024 (SITA.sk) - Francúzsko odsúdilo „nepriateľské“ dezinformačné manévre po tom, čo tamojšie úrady v pondelok obvinili Rusko z vedenia dlhotrvajúcej online manipulačnej kampane proti západným podporovateľom Ukrajiny. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že „žiadny pokus o manipuláciu neodvedie pozornosť Francúzska od jeho podpory Ukrajine v boji voči ruskej útočnej vojne“.

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné v pondelok povedal, že bola vytvorená sieť „najmenej 193“ webových stránok s cieľom „šíriť ruské dezinformácie“. Séjourné povedal, že „Rusko sa snaží zničiť jednotu Európy a čo je ešte horšie, chce vyčerpať naše demokracie... stieraním hraníc medzi skutočnými a falošnými (správami), manipuláciou s informáciami“.

Ideologicky orientovaný obsah

Francúzska agentúra zodpovedná za boj proti zahraničnému digitálnemu rušeniu Viginum vydala správu popisujúcu sieť s kódovým označením „Portal Kombat“, ktorú analyzovala v období od septembra do decembra minulého roka. Agentúra Viginum uviedla, že sieť obsahuje webové stránky používajúce názov „pravda“ zacielené na viaceré krajiny vrátane Francúzska, Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Poľska, Španielska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov.

Tento obsah je veľmi ideologicky orientovaný a opakovane predstavuje nepresné alebo zavádzajúce príbehy,“ uvádza sa v správe. Sieť používa aj sociálne médiá, a to hlavne na masívne zdieľanie obsahu.

Dezinformačná kampaň

Predstavitelia francúzskeho ministerstva zahraničných vecí na brífingu pre médiá uviedli, že Rusko zintenzívnilo úsilie o manipuláciu s informáciami a šírenie podvodov, pričom sa zameriava na spojencov Kyjeva na Západe. Odkazovali na správy na platformách sociálnych médií, ako je X, predtým Twitter, a webové stránky ako Sputnik.

Cieľ ruskej dezinformačnej kampane zostáva rovnaký, uviedli predstavitelia: umocniť úspech Ruska vo vojne na Ukrajine, ospravedlniť jeho inváziu, zdiskreditovať a znížiť ukrajinský vojenský odpor a podkopať odolnosť civilistov voči každodenným útokom na mestá a obce a zlomeniu, spomaliť západnú podporu pre ukrajinskú armádu, prípadne vyvolať jej zastavenie.

Narušenie volieb a športových podujatí

Predstavitelia tvrdia, že ruská dezinformačná kampaň presahuje rámec vojny na Ukrajine. V roku dôležitých volieb v Spojenom kráľovstve, Európskej únii a Spojených štátoch francúzski predstavitelia tvrdia, že Rusko sa snaží zmiasť a vystrašiť voličov, zdiskreditovať niektorých kandidátov a podporovať iných či narušiť veľké športové podujatia, ako sú olympijské hry v Paríži a futbalové majstrovstvá Európy v Nemecku.

Ministerstvo tiež obvinilo Rusko z toho, že vlani v novembri stálo za vyobrazenými židovskými hviezdami na stenách budov v Paríži a jeho predmestiach, čo vyvolalo obavy o bezpečnosti francúzskej židovskej komunity, najväčšej v Európe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie