• Dnes je: Sobota 22. februára 2020 meniny má Etela

Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh

Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh

Chladno bude na Slovensku až do víkendu. V piatok hrozí prízemný mráz.

19.9.2019 (Webnoviny.sk) - Na celom Slovensku hrozí v piatok prízemný mráz. Výstrahu 1. stupňa vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre všetky kraje od 03:00 do 7:00.

"V niektorých okresoch Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja sa vo výške päť centimetrov nad povrchom na viacerých miestach očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -1 až -6 °C. Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny," varujú meteorológovia.

Bude chladno až do víkendu. Teploty budú podpriemerné. V studenom vzduchu zostaneme na našom území ešte niekoľko dní.

"Prílev studeného vzduchu sa do našej oblasti ukončí až v priebehu piatka, keď sa nad naše územie nasunie stred tlakovej výše, ktorý ďalej postúpi nad oblasť Čierneho mora. Keď táto tlaková výš v sobotu postúpi cez naše územie, tak sa do našej oblasti dostane o čosi teplejší vzduch z Balkánu, čo výrazne pocítime na teplotách". Teploty sa tak postupne opäť dostanú nad hranicu +20 °C.


Počas štvrtku je prevažne polooblačné až oblačné počasie a na severe sa miestami, inde len ojedinele budú vyskytovať prehánky. "Prehánky budú od 1 300 m n.m. snehové. Na hrebeňoch Tatier môže napadnúť niekoľko centimetrov čerstvého snehu". Štvrtkové maximálne teploty sa vyšplhajú na +10 až +16 °C.


Prízemný mráz - mráz vo vrstve hrubej len niekoľko cm až niekoľko desiatok cm vzniká radiačným ochladením. V prechodných ročných obdobiach spôsobuje škody v poľnohospodárstve (kvety, zelenina). Rozdiel medzi teplotou vzduchu meranou v štandartnej výške 2 metre nad povrchom a teplotou pri povrchu býva 2 až 4 stupne.Pohľad na prvý sneh tohtoročnej sezóny na vrcholoch štítov Vysokých Tatier. Vysoké Tatry, 19. september 2019.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Pozrite si náš nový Magazín!

Video: Koľko času maximálne by malo dieťa stráviť za počítačom, mobilom či tabletom?


Počasie