• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Forsterová sa z Číny vracia so zlatom na krku a s miestenkou na OH, Volka od medaily delili stotiny (video+foto)

Forsterová sa z Číny vracia so zlatom na krku a s miestenkou na OH, Volka od medaily delili stotiny (video+foto)

Na Svetových univerzitných hrách v čínskom Čcheng-tu sa niektorým Slovákom mimoriadne darilo.

4.8.2023 (SITA.sk) - Na Svetových univerzitných hrách v čínskom Čcheng-tu si slovenské šprintérka Viktória Forsterová vybojovala už druhú medailu, po striebre na hladkej stovke nenašla premožiteľku na 100 m prekážok. Vo finále mala výborný štart a na udržala sa na čele až do konca.

Po pravej strane ju k zlatu "potlačila" napokon druhá Číňanka Wu Jen-ni, bronz získala Indka Yarrajiová. Forsterová vo finále zlepšila vlastné národné maximum na 12,72 sekundy, predchádzajúci slovenský rekord mal hodnotu 12,82 s a zabehla ho koncom júna na Zlatej tretre v Ostrave.

Dvadsaťjedenročná Forsterová piatkovým finálovým výkonom splnila limit pre budúcoročné OH v Paríži.

Dojatie z výhry Forsterová neskrývala

"Znamená to pre mňa naozaj veľa, je to zlatá medaila. Stovka prekážok bola moja priorita na tomto podujatí. Som veľmi šťastná a ešte si asi naplno neuvedomujem čo som dosiahla. Šla som do toho s tým, že tam nechám všetko. Bežalo sa mi veľmi dobre. Mala som síce nejaké kolízie s prekážkami, ale teraz som bola silnejšia ja a nie tie prekážky. A dobehla som v osobáku. Dobre nastavená som bola už od prvého štartu v Číne. Je niečo neuveriteľné, čo teraz prežívam," hovorila mimoriadne dojatá Forsterová ešte pred medailovým ceremoniálom.

“Bolo to fantastické finále, v ktorom Viktória nezaváhala ani na okamih. Pred finále upokojovala ona mňa, nie ja ju. Chlácholila ma, aby som sa nebála... Prekvapilo ma, že v šiestom behu na univerziáde jej ostalo ešte toľko síl, že dosiahla taký kvalitný výkon. Už bola naozaj unavená. Neskutočne nás obe teší, že splnila limit na parížsku olympiádu, ten túžila veľmi zabehnúť," cituje Forsterovej trénerku Katarínu Adlerovú oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

O umiestnenie bojovali viacerí

Krátko po Forsterovej zlate bojoval o cenný kov aj šprintér Ján Volko, ale na 200 m finišoval na nepopulárnej 4. priečke. Vo finále dosiahol čas 20,66 s, na stotinu totožný výkon predviedol na tomto fóre aj v Neapole 2019 a vtedy obsadil 5. priečku.

V roku 2017 bral na dvojstovke bronz, v rokoch 2017 a 2019 bol vo finále aj na stovke. V piatok elitného slovenského šprintéra delilo od medaily 11 stotín sekundy.

Oštepár Jakub Kubínec postúpil z piatkovej kvalifikácie do nedeľňajšieho 12-členného finále, výkonom 74,08 metra ho klasifikovali na tretej priečke. Osobným maximom Slováka je 79,71 m z nedávneho mítingu P-T-S v Banskej Bystrici.

Ostatné disciplíny úspech nepriniesli

V ďalších odvetviach sa Slovákom nedarilo. V bedmintone Katarína Vargová podľahla Švajčiarke Sternovej 0:2, v plaveckom bazéne Adam Rosipal dosiahol v rozplavbách na 800 m voľný spôsob trinásty najlepší čas (8:20,03 min) a neprebojoval sa do finále.

Vo veslovaní Jakub Horhonek s Ondrejom Kovačovičom finišovali tretí v prvej rozjazde dvojskifu mužov a nepostúpili priamo do A-finále, o ktoré však v sobotu zabojujú v repasáži.

Úspechy z minulosti

V ére samostatnosti ide iba o druhé atletické zlato z vrcholného vysokoškolského podujatia, pred desiatimi rokmi v ruskej Kazani triumfoval na 400 m prekážok Martin Kučera.

Na letnej verzii Svetových univerzitných hier, v minulosti známych ako Svetová univerziáda, získali Slováci v minulosti najcennejší kov už len v plávaní (5x Martina Moravcová) a streľbe (Zuzana Štefečeková, Monika Zemková a Patrik Jány).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie