• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Firmy sa dočkajú pomoci, Európska rada schválila fond na zvládnutie dopadov brexitu

Firmy sa dočkajú pomoci, Európska rada schválila fond na zvládnutie dopadov brexitu

Súkromnému aj verejnému sektoru tak poputuje na pomoc niekoľko miliárd eur.

28.9.2021 (Webnoviny.sk) - Európska rada v utorok schválila fond v objeme päť miliárd eur, ktorý má firmám pomôcť zvládnuť krátkodobé dopady brexitu. Peniaze pokryjú dodatočné náklady a vykompenzujú straty spôsobené odchodom Spojeného kráľovstva z európskeho bloku, uviedla rada, ktorá zastupuje vlády členských štátov únie.

Brexit zasiahol mnohé časti hospodárstva Európskej únie (EÚ), pričom je ohrozený najmä rybolov. Podľa Európskej komisie spoločenstvu hrozí zníženie objemu úlovkov z britských vôd o 25 percent.

Peniaze pre verejné aj súkromné podniky

„Rýchle prijatie rezervy znamená, že najhoršie postihnuté európske regióny a spoločnosti budú mať čoskoro k dispozícii tak potrebné finančné prostriedky,“ uviedol Zvonko Černač, slovinský minister pre rozvoj a európsku politiku súdržnosti.

Slovinsko v súčasnosti vykonáva rolu predsedníckej krajiny EÚ. Z fondu budú mať podľa únie prospech tak verejné, ako aj súkromné podniky.

Náročná otázka rokovania

Právo na rybolov bolo jednou z najnáročnejších otázok v rokovaniach o brexite. Obchodná dohoda z decembra predpokladá, že lode z EÚ môžu naďalej loviť v britských vodách, avšak s obmedzeným podielom na úlovkoch.

Plán schválený v utorok od členských štátov vyžaduje, aby na rybolov vyčlenili najmenej 238 miliónov eur. Z prostriedkov, ktoré získajú z fondu, môžu na podporu odvetvia vynaložiť oveľa vyššie sumy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie