• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Financovanie kampaní malých a nových strán cez pôžičky je riskantným krokom, doplatil na to aj Harabin

Financovanie kampaní malých a nových strán cez pôžičky je riskantným krokom, doplatil na to aj Harabin

Viaceré strany nebudú pôžičky vracať, ak v parlamentných voľbách získajú zlý výsledok.

22.8.2023 (SITA.sk) - Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) upozorňuje, že financovanie kampaní politických strán s nízkymi preferenciami či novovzniknutých politických subjektov cez pôžičky je riskantným krokom, pretože ich veriteľom nemusia vrátiť.

Viaceré strany majú s veriteľmi dohodu, že v prípade zlého výsledku v parlamentných voľbách im pôžičky vracať nebudú, aby sa vyhli situácii, ktorá sa prihodila strane Vlasť a jej zakladateľovi Štefanovi Harabinovi. Jeho strana neuspela vo voľbách v roku 2020, nedostala tak príspevok od štátu, skončila v konkurze a veriteľov nemala čím vyplatiť.

Demokrati si požičali od manžela Letanovskej

TIS ďalej na sociálnej sieti informovala, že strana Demokrati plánuje v predvolebnej kampani minúť dva milióny eur. Podpora strany sa podľa posledných prieskumov pohybuje okolo dvoch až troch percent.

Ich kampaňové výdavky boli doteraz 662-tisíc eur. Kampaň dosiaľ financovali z peňazí strany Spolu, ktorej štát tento rok poslal posledný príspevok 365-tisíc eur. Okrem toho si až 90-tisíc požičali od manžela líderky kandidátky Andrey Letanovskej,“ informovala TIS.

Musia sa dostať do Národnej rady

Hovorca Demokratov Matúš Mandrák informoval TIS, že povinnosť vrátiť požičané financie vznikne až v prípade získania štátneho príspevku za voľby. Situáciu podobne rieši aj Maďarské fórum.

Predseda strany Zsolt Simon uviedol, že peniaze veritelia získajú späť v prípade, že strana sa dostane do Národnej rady SR. Na to by strana potrebovala získať vo voľbách päť percent. Sám Simon svojej strane požičal 75-tisíc eur, ďalšie pôžičky má strana v hodnote 145-tisíc eur.

Aliancia minula vyše 400 tisíc eur

Pod prahom zvoliteľnosti je zatiaľ aj maďarská strana Szövetség – Aliancia, ktorá za výsledok svojej predchodkyne MKÖ-MKS 3,9 percent vo voľbách 2020 získala aj peniaze od štátu. Na aktuálnu kampaň dosiaľ minuli 481-tisíc eur, pričom majú aj pôžičky vo výške 549-tisíc eur. Väčšinu od podnikateľa Dezidera Németha,“ uviedla TIS.


László Biró z Aliancie tvrdí, že za pôžičky ručia bývalou centrálou Strany maďarskej koalície, ktorá na nich prešla v roku 2021. Subjekt Modrí, Most-Híd zatiaľ nepovedal, ako majú vrátenie sumy za pôžičky nastavené.

Kotlebovci pôžičky nepotrebujú

Podpredseda strany Ľuboš Schwarzbacher, ktorého firmy jej požičali 40-tisíc eur, verí, že strana vo voľbách dosiahne podporu viac ako tri percentá. Modrým, Mostu-Híd zatiaľ kandidáti požičali 310-tisíc eur. Podľa organizácie pokrýva svoje výdavky aj z darov.


Na pôžičky nie je odkázaná Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá v prieskumoch nedosahuje ani tri percentá. Keďže ide o parlamentnú stranu, ešte tento rok od štátu dostala príspevok v hodnote 1,2 milióna eur.


Strana náklady na kampaň odhadla na 0,8 milióna eur, zatiaľ minula len 133-tisíc eur," informovala TIS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie