• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Finančný stres u spotrebiteľov na Slovensku podľa prieskumu stúpa

Finančný stres u spotrebiteľov na Slovensku podľa prieskumu stúpa

Kým v prvom polroku dopady ešte neboli až také výrazné, rozšírený prieskum v treťom štvrťroku už ukázal, že finančný stres u spotrebiteľov narastá

Slovákom rastie finančný stres. Spotrebitelia majú také obavy o svoje finančné zabezpečenie, ako ešte nikdy doteraz.

Pre pandémiu COVID-19 si uvedomili, že nemajú dostatočnú finančnú zábezpeku na to, aby dokázali žiť bez stresu.

V prieskume platobného správania v European Consumer Payment Report 2020 spoločnosti Intrum to potvrdzuje polovica Slovákov.

„Kým v prvom polroku dopady ešte neboli až také výrazné, rozšírený prieskum v treťom štvrťroku už ukázal, že finančný stres u spotrebiteľov narastá,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Martin Musil. V druhom štvrťroku ešte 40 % domácností tvrdilo, že ich príjem zostal nezmenený pod vplyvom pandémie. Väčšina udávala pokles do 10 až 20 % mesačného príjmu. V treťom štvrťroku ostala finančne stabilná jedna tretina Slovákov.


Intrum barometer finančnej pohody sleduje priemer troch pilierov, a to schopnosť platiť účty, úspory do budúcna a finančnú gramotnosť. Slovensko v rámci tohto hodnotenia patrí medzi krajiny, kde sa situácia mierne zhoršila. Slovensko v celkovej finančnej pohode kleslo o jednu priečku na 17. miesto, pričom celkovo je počet miest 24. Rastúce účty a pokles príjmov oslabili finančnú pohodu Slovákov. Výrazný problém nastal v disponibilných mesačných financiách.

Potreba vzdelávania

Prieskum ukazuje, že hospodárska neistota vedie k novému záujmu o zvyšovanie finančnej gramotnosti v celej Európe. Asi polovica európskych spotrebiteľov tvrdí, že zlepšenie finančného zabezpečenia sa od vypuknutia krízy stalo pre nich najvyššou prioritou a rovnaké je to aj na Slovensku.


Dokonca až 39 % Slovákov sa začalo vzdelávať v oblasti financií, aby sa tak pripravili na hospodársku neistotu. Obľúbenou formou takéhoto vzdelávania je napr. čítanie finančných rubrík v novinách a časopisoch a počúvanie podcastov. Primárnym zdrojom finančného vzdelávania je internet a jeho význam medziročne stúpa.


Celkovo Slováci považujú svoje finančné vzdelanie za uspokojivé pre každodenné spravovanie svojich domácich financií. Komplexnejšie otázky však radšej zverujú do rúk odborníkom. Len 15 % Slovákov priznáva, že sa orientuje vo financiách komplexne.

Rastúce účty a pokles príjmov oslabili finančnú pohodu Slovákov. Odborníci radia čo s tým

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie