• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Finančná správa začala vymáhať nezaplatené dane z nehnuteľností, ľuďom poslala tisíce listov

Finančná správa začala vymáhať nezaplatené dane z nehnuteľností, ľuďom poslala tisíce listov

 Finančná správa sa zamerala na tých, ktorí rodinné domy a byty predali do piatich rokov od získania ich vlastníctva.

23.2.2021 (Webnoviny.sk) - Finančná správa začína posielať takmer 13-tisíc daňovníkom listy, v ktorých ich vyzýva podať daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľnosti. Na stretnutí s médiami o tom v utorok informoval prezident finančnej správy Jiří Žežulka. Ide o daňovníkov, ktorí predali nehnuteľnosť v rokoch 2016 až 2020 do piatich rokov od jej nadobudnutia a nepriznali príjem z jej predaja. Finančná správa odhaduje, že štát tým na daniach a zdravotných odvodoch prišiel zhruba o 70 miliónov eur.

Investícia do nehnuteľností

„Predaj nehnuteľnosti je od dane oslobodený, ak medzi nadobudnutím a predajom uplynie viac ako 5 rokov," upozornil Žežulka. Finančná správa sa podľa neho zamerala na tých, ktorí rodinné domy a byty predali do piatich rokov od získania ich vlastníctva. Tieto osoby tak dosiahli zdaniteľný príjem a podľa šéfa finančnej správy s najväčšou pravdepodobnosťou zabudli podať daňové priznanie.

Upozornil na to, že tieto predaje sa uskutočnili aj čiastočne zo špekulatívnych dôvodov. „Najobľúbenejšia investícia na Slovensku je investícia do nehnuteľností," tvrdí. Mnohí ľudia podľa neho využili rast cien nehnuteľností, do piatich rokov nehnuteľnosť zrejme so ziskom predali a tento zisk zabudli zdaniť daňou z príjmu fyzických osôb.

Môžu požiadať o odklad

Daňovníkov finančná správa žiada, aby sami dobrovoľne podali daňové priznanie. Zameriava sa na predaje nehnuteľností v rokoch 2016 až 2019, kde povinnosť podať daňové priznanie už vznikla. „Zároveň už dopredu komunikujeme aj povinnosť podať daňové priznanie za rok 2020," povedal Žežulka.

Ide o vlaňajšie predaje nehnuteľností, ku ktorým daňová povinnosť ešte len vznikne. Ako dodal, ak by daňovníci mali vzhľadom na koronakrízu problémy so zaplatením dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti, finančnú správu môžu požiadať o odklad platenia dane alebo úhradu dane v splátkach.

Povinnosť si splní 30 percent ľudí

Generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Rastislav Gábik upozornil na to, že povinnosť podať daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľnosti si splní len 30 percent ľudí. „Medzera môže byť až 70 percent," povedal k množstvu ľudí, ktorí si svoju daňovú povinnosť nesplnili. Podľa neho ide o oblasť, ktorú finančná správa doteraz nekontrolovala. Zdôraznil, že ide o podporu dobrovoľného plnenia daňových povinností.

„Nevykonávame daňové kontroly," povedal. Ročný výpadok na daniach a zdravotných odvodoch z nepriznania zdaniteľného príjmu z predaja nehnuteľností odhaduje na 24 miliónov eur. Za roky 2016 až 2020 môže ísť spolu o spomínaných 70 miliónov eur. Upozornil na to, že ide o príjmy samospráv. „Ideme cestou vyspelých západných krajín," povedal Gábik k upozorňovaniu daňovníkov na povinnosť podať daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľnosti.

Najnižší úrok neznamená podľa odborníčky aj najvýhodnejšiu pôžičku

Žiadateľ o hypotéku po osobnom bankrote je pre banku vysoko rizikový

Väčšina Slovákov vlastní bývanie bez hypotéky, je to pozostatok minulého režimu

Ľudia s malým príjmom si zaslúžia nižšie odvody, INEKO má pre vládu niekoľko návrhov

Rok 2021 má byť pre banky zlý. Dotkne sa to ich klientov?

Investície do nehnuteľností sú bezpečné a stabilné, no majú aj nevýhody. Kedy sa oplatí kupovať?

Kupujete byty a domy len ako investíciu do budúcna? Odborníci radia zvážiť niektoré riziká

Pri výbere banky je pre Slovákov najdôležitejšia výška poplatku za bežný účet

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie