• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Finančná náhrada pri použití vlastného auta pri pracovnej ceste má od júla opäť stúpnuť

Finančná náhrada pri použití vlastného auta pri pracovnej ceste má od júla opäť stúpnuť

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách naposledy stúpli od 1. apríla tohto roka.

Zamestnanec, ktorý pri pracovnej ceste použije vlastné auto, má mať od júla tohto roka nárok na vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa.

Nárast o 0,013 eura

Pri využití vlastného auta má ísť o nárast zo súčasných 0,239 eura na 0,252 eura za každý kilometer jazdy.

Pri jednostopových vozidlách, teda pri motocykloch a pri trojkolkách, sa má náhrada zvýšiť z 0,067 eura na 0,071 eura za kilometer jazdy. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktorý ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo do pripomienkového konania.


Ak zamestnanec pôjde na pracovnú cestu napríklad z Bratislavy do Popradu vlastným autom, najazdí približne 700 kilometrov. V súčasnosti má pri sadzbe 0,239 eura za kilometer nárok na finančnú náhradu od zamestnávateľa v sume 167,30 eura.


Ak sa sadzba za jeden prejazdený kilometer od júla zvýši na 0,252 eura, od zamestnávateľa dostane náhradu v sume 176,40 eura, teda o 9,10 eura viac.

Splnená podmienka na zvýšenie

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách naposledy stúpli od 1. apríla tohto roka.

Podľa zákonného mechanizmu bola splnená podmienka na ich zvýšenie na základe štatistických údajov za február tohto roka.


„Vo februári dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel hodnotu 105,2 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5,2 percentuálneho bodu,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie