• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Fidesz predložil do parlamentu sporný zákon týkajúci sa LGBTI ľudí, aktivisti ho kritizujú

Fidesz predložil do parlamentu sporný zákon týkajúci sa LGBTI ľudí, aktivisti ho kritizujú

Návrh obsahuje rôzne novely zakazujúce prenos informácií o LGBT ľuďoch alebo o vzťahoch osôb rovnakého pohlavia.

12.6.2021 (Webnoviny.sk) - Maďarská vládnuca konzervatívna strana pripravila nový zákon, ktorý zakazuje "zobrazovanie pornografického materiálu a akéhokoľvek iného obsahu zobrazujúceho alebo propagujúceho zmenu pohlavia alebo homosexualitu osobám mladším ako 18 rokov". Zákaz by mal platiť aj pre reklamu a vzdelávanie.

Strana Fidesz premiéra Viktora Orbána označila legislatívu za súčasť snahy o ochranu detí pred pedofíliou.

Ešte väčšia stigmatizácia

Aktivisti podporujúci práva LGBTI komunity odsúdili zákon ako diskriminačný. Niektorí ho prirovnali k ruskému zákonu z roku 2013, ktorý zakázal "propagáciu homosexuálov". Podľa nich to bol nástroj na diskrimináciu a obťažovanie.

Riaditeľ Amnesty International Maďarsko David Vig vyhlásil, že navrhované zmeny prinesú ešte väčšiu stigmatizáciu LGBTI komunity.

"Vystavia ich ešte väčšej diskriminácii v už aj tak nepriateľskom prostredí," povedal. Zároveň dodal, že vláda sa takto akoby snaží spájať túto komunitu s pedofíliou.

Organizácia Human Rights Watch takisto kritizuje návrh. "Orbánova vláda sa snaží obetovať LGBT ľudí v rámci stratégie na vyhýbanie sa povinnostiam v oblasti ľudských práv," uviedli zástupcovia s tým, že premiér sa snaží upevniť svoju autoritársku moc.

Schválenie je reálne

Fidesz predložil návrh do parlamentu vo štvrtok. Obsahuje opatrenie na boj proti zneužívaniu detí, a tiež rôzne novely zakazujúce prenos informácií o LGBT ľuďoch alebo o vzťahoch osôb rovnakého pohlavia.

O návrhu by mali rokovať v pondelok a na druhý deň je naplánované hlasovanie. Keďže strana má v parlamente väčšinu, zrejme ho aj schvália.

Členka strany Gabriella Selmeczi odmieta, že by bol zákon diskriminačný. "Skutočný liberalizmus je, ak necháme deti do 18 rokov samotné s ich otázkami o svojej sexuálnej orientácii," povedala.

Viac k téme: homosexuáli, LGBTI

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie