• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Ficova vláda chce zabrániť špekuláciám s pôdou zavedením predkupných práv pre štát či samosprávy, analytici varujú pred rizikami

Ficova vláda chce zabrániť špekuláciám s pôdou zavedením predkupných práv pre štát či samosprávy, analytici varujú pred rizikami

Premiér SR Robert Fico počas rokovania 3. schôdze Národnej rady SR k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) SR.

Vláda Roberta Fica vo svojom programovom vyhlásení deklaruje ambíciu zabrániť špekuláciám s pôdou zabezpečením predkupných práv pre štát či samosprávy. Analytici Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) tento zámer hodnotia ako rizikový.

Zákon o nadobúdaní vlastníctva

„Už v minulosti sa zákon o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskej pôde menil a Ústavný súd neskôr rozhodol, že opatrenia tohto typu neprimerane zasahujú do vlastníckych práv,“ upozornili. Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva je podľa INESS napísané podobne všeobecne ako ostatné celky.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

„Pozitívne hodnotíme to, že vláda už neoperuje s pojmom sebestačnosť ako takmer všetky predchádzajúce vlády, ale chce podporiť potravinovú bezpečnosť. Akými prostriedkami, to je však definované len veľmi vágne,“ upozorňujú analytici. Pozitívne hodnotia deklarovanú snahu o usporiadanie pozemkového vlastníctva prostredníctvom pozemkových úprav.

Slovenský pozemkový fond

„Rozdrobené vlastníctvo pôdy na Slovensku brzdí inovácie na vidieku a vedie k zbytočným vlastníckym sporom. Tichým svedkom tohto stavu je nízka trhová cena nájmov pôdohospodárskej pôdy,“ uviedli. Vláda tiež neopomenula Slovenský pozemkový fond, ktorý chce „ozdraviť“, opäť bez špecifikácie konkrétnych krokov.

„Slovenský pozemkový fond bol v minulosti zdrojom mnohých korupčných káuz, čo vedie k nízkej dôveryhodnosti tejto inštitúcie. Okrem toho nemá zákonné lehoty na vyjadrenia, čo brzdí rozhodovacie procesy v prípade, že súkromná osoba alebo aj samosprávy potrebujú zriadiť vecné bremeno na prístup k svojim pozemkom, alebo majú záujem o odkúpenie menších parciel,“ upozorňujú analytici INESS. Pozitívne hodnotia to, že vláda v strednodobých prioritách definuje snahu o zavedenie týchto lehôt.

Právna úprava trhu

„V oblasti pôdohospodárstva je oproti predvolebným vyjadreniam a programom v programovom vyhlásení vlády viac rozumných návrhov, ich špecifikácia je však pomerne vágna a nevieme vyhodnotiť, ako budú nakoniec implementované v praxi, teda či budú viesť k zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenských farmárov a vyššej pridanej hodnote sektora pre širokú verejnosť,“ dodali analytici INESS.

Vláda vo svojom programe na štyri roky hovorí o vypracovaní komplexnej právnej úpravy trhu s poľnohospodárskou pôdou tak, aby sa zabránilo jej nadmerným, špekulatívnym nákupom a vytvorili sa optimálne podmienky pre jej obhospodarovanie aktívnymi poľnohospodármi. Plánuje tiež zakotviť systém predkupných práv pre štát, obce a vyššie územné celky na účely výstavby stavieb a infraštruktúry vo verejnom záujme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie