• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Ficova vláda berie peniaze Slovákom žijúcim v zahraničí, upozorňuje Matovičovo hnutie

Ficova vláda berie peniaze Slovákom žijúcim v zahraničí, upozorňuje Matovičovo hnutie

Pellegrini v roku 2019 podpísal medzivládnu dohodu o urovnaní starého dlhu z čias Československa.

11.12.2023 (SITA.sk) - Hnutie Slovensko upozornilo, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) berie Slovákom žijúcim v zahraničí peniaze. Konkrétne ide o financie, ktoré boli určené na vybudovanie kultúrneho centra pre Slovákov žijúcich v Srbsku.

„Napriek tomu, že Slovákom vo Vojvodine veľmi záleží na tom, aby sa za tieto prisľúbené peniaze vybudovalo multifunkčné kultúrne centrum, ktoré by napomáhalo udržaniu ich národného povedomia, vláda Roberta Fica (Smer-SD) ich spolu s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim (Hlas-SD) podviedla a tieto zdroje im zobrala," priblížil bývalý poslanec Milan Vetrák (Slovensko).

Pellegrini podpísal dohodu

Pripomenul, že Pellegrini ešte ako premiér v roku 2019 podpísal medzivládnu dohodu s predsedníčkou srbskej vlády Anou Brnabič o urovnaní starého dlhu z čias Československa. Vtedajší premiér vyhlásil, že viac ako šesť miliónov eur pôjde na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí.

„Vláda SR prijala uznesenie, ktorým sumu 1,015 milióna eur určenú na vybudovanie kultúrneho centra vo Vojvodine Slovákom v Srbsku zobrala a presunula na iný účel," dodal Vetrák.

Poslanec Ľubomír Galko zároveň vyzval ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) k záujmu o zahraničných Slovákov vo Vojvodine a očakáva, že vysvetlí, ako im finančné prostriedky vláda vykompenzuje.

Vláda schválila zmenu účelu

Vládny kabinet koncom novembra tohto roku schválil zmenu účelu použitia nevyčerpaných prostriedkov, ktoré boli pôvodne určené na vybudovanie Slovenského domu v Novom Sade vo Vojvodine.

Nevyčerpanie predmetných finančných prostriedkov je podľa predloženého materiálu dôsledkom nevysporiadaných vzťahov v slovenskej komunite žijúcej v srbskej Vojvodine.

Dosiaľ tam nenastal konsenzus v otázkach veľkosti, vybavenosti či umiestnenia Slovenského domu, a tiež možností účasti jednotlivých krajanských organizácií pri obsadení a využívaní jeho priestorov. Viac ako milión eur, ktoré boli určené na tento projekt, sa teda prerozdelí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie