• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Fico vidí pri očkovaní poslancov propagandu, Kollár kritickú infraštruktúru

Fico vidí pri očkovaní poslancov propagandu, Kollár kritickú infraštruktúru

Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini tento týždeň označil očkovanie politikov za papalášizmus.

Z hromadného očkovania poslancov parlamentu je zápas o priazeň voličov.

Kým opozícia hovorí o papalášizme či propagande, z radov koalície počuť, že parlament patrí ku kritickej infraštruktúre štátu a preto by mali poslanci dostať vakcínu proti koronavírusu už v prvej vlne.

Oslovení analytici o papalášizme v tomto prípade nehovoria. Zdôrazňujú, že štát by sa mal hlavne postarať o bezproblémovú organizáciu očkovania v rozumnom čase pre všetkých ľudí, ktorí budú mať o podanie vakcíny záujem.

Viacerí vrcholoví politici chceli ísť príkladom a hneď po Vianociach sa dali zaočkovať. Urobili tak prezidentka Zuzana Čaputová, ale aj podpredsedovia parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) či Gábor Grendel (OĽaNO). Vakcínu dostal tiež niekdajší prezidentský protikandidát Čaputovej a súčasný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Fico nechce svojich „na stádovitom očkovaní“

Šéf Smeru-SD Robert Fico na sociálnej sieti uviedol, že jeho strana dlhodobo namieta falošnú propagandu jednostranne orientovanú v prospech očkovania. Tvrdí, že sa chystá 25. januára „stádovité očkovanie poslancov“, ktoré je podľa neho súčasťou „manipulatívnej a neobjektívnej propagandy, ktorú Smer-SD rázne odmieta“.

Podľa neho strana rešpektuje individuálne právo poslanca rozhodnúť sa, či sa dá alebo nedá zaočkovať. Vlastným poslancom odporučil, ak chcú podstúpiť vakcináciu, aby tak urobili mimo akcie organizovanej Národnou radou SR.


Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini tento týždeň označil očkovanie politikov za papalášizmus. Podľa neho Grendel a Šeliga presvedčia so svojou popularitou tak 0,005 percenta ľudí, aby sa tiež dali zaočkovať.


Vyhlásil, že prednosť by mali dostať lekári, zdravotné sestry a starí ľudia. Podľa Pellegriniho poslanci Hlasu-SD prepustia vakcíny ľudom, ktorí ich potrebujú a zaočkovať sa dajú až po tom, keď bude mať prístup k vakcínam bežní ľudia.

Kollár považuje parlament za kritickú infraštruktúru

Kancelária parlamentu nepovedala, či pripravuje hromadné očkovanie poslancov. Malo by sa tak stať 25. januára v pondelok. Na druhý deň v utorok má začať riadna schôdza parlamentu.


„V tejto chvíli to neviem ani potvrdiť ani vyvrátiť,“ reagovala pre portál Webnoviny hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.


Sprostredkovala vyjadrenie šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), že poslanci sa samostatne neurčili za kritickú infraštruktúru.


„My kritickou infraštruktúrou sme, a tým pádom máme na očkovanie nárok. Je však na každom jednom z nás, či toto očkovanie využije teraz v prvej vlne očkovania, alebo až po následnom preočkovaní zdravotníkov, či ľudí v staršom veku,“ uviedol predseda parlamentu.


Poslanec vládneho OĽaNO Juraj Gyimesi Webnovinám povedal, že očkovanie je jedinou cestou von z pandémie a podporuje aj očkovanie poslancov. „Stretávam sa s množstvom ľudí, ktorí by chceli vidieť, že som sa dal zaočkovať. Absolútne to nevnímam ako papalášizmus,“ podotkol.


Vyjadrenie Pellegriniho o papalášizme označil za lacný populizmus. „Musíme ísť príkladom pre ľudí, ale nie tak, že budeme sedieť doma a len o tom rozprávať,“ poznamenal Gyimesi.

Národná rada SR zasadá stále

Medzi vianočnými sviatkami poslanci neplánovane prišli do parlamentu. Dokonca aj tí, ktorí mali byť v karanténe, aby mohli schváliť novelu ústavného zákona umožňujúcu predĺženie núdzového stavu z dôvodu pandémie.


Zákonodarný zbor nie je technicky prispôsobený na to, aby poslanci mohli rokovať na diaľku elektronicky. Už vlani počas prvej vlny pandémie bolo zrejmé, že aj toto by mohla byť jedna z ciest, aby sa nezastavilo rokovanie poslaneckej snemovne. Podľa ústavy totiž parlament zasadá stále.


Poslanec Gyimesi hovorí, že vlani cez leto sa tento problém riešil a zvažovala sa aj možnosť online rokovania. „Potrebujeme zmeniť zákon o rokovacom poriadku. Následne by musela kancelária parlamentu pristúpiť k verejnému obstarávaniu zariadení a tie by musel schváliť Národný bezpečnostný úrad,“ vysvetlil poslanec.

Gyimesi si myslí, že aj keby sa hneď počas leta začal riešiť problém elektronického rokovania parlamentu, tak by sa to do konca vlaňajšieho roka nestihlo, kedy museli prísť do parlamentu aj poslanci v karanténe.


Do budúca je podľa neho potrebné rátať s možnosťou, že by sa poslanci fyzicky nemohli stretnúť a preto sa treba pripraviť na rokovanie online.

Očkovanie poslancov nie je ako rozvážanie missiek v aute

Sociologička Silvia Porubänová hovorí, že poslanci by sa mali dať zaočkovať, keďže nie je možné, aby aj vzhľadom na hlasovanie o zákonoch rokovali online. Poznamenala, že nestačí, aby kamery nasnímali politikov ako prvých, ktorí sa očkujú.


Podľa nej bude motiváciou, ak ľudia uvidia, že je možný návrat do normálneho života po podaní druhej dávky vakcíny. „Teraz už ide o rýchlosť a adresnosť očkovania všetkých ostatných ľudí,“ zdôraznila sociologička.


Politológ Tomáš Koziak si myslí, že parlament je kritickou infraštruktúrou štátu, ako sú aj zdravotníci či policajti. „Poslanci prijímajú zákony, na základe ktorých sa riadi tento štát. Pri racionálnom pohľade preto nesedí kritika, aby sme poslancom upierali skorší termín očkovania,“ vysvetlil politológ.


Podľa neho nie je oprávnené hovoriť v tomto prípade o papalášizme. „To nie je o rozvážaní missiek v aute, ale či bude štát dobre fungovať,“ povedal Koziak s tým, že papalášizmom by bolo, keby sa spolu s poslancami prednostne očkovali aj ich asistenti.

STRANA SMER – SD JE PRINCIPIÁLNE ZA DOBROVOĽNOSŤ OČKOVANIA PROTI COVID-19


SMER – SD rešpektuje každého občana SR a jeho rozhodnutie očkovanie podstúpiť, alebo sa ho nezúčastniť. SMER – SD dlhodobo namieta falošnú propagandu jednostranne orientovanú v prospech očkovania. SMER – SD, pokiaľ by bol vo vláde, by verejnosti poskytol všetky relevantné informácie o výhodách, nevýhodách a rizikách spojených s očkovaním a definitívne rozhodnutie by nechal na každého občana SR.


Organizované stádovité očkovanie poslancov NR SR (25.januára) je súčasťou manipulatívnej a neobjektívnej propagandy, ktorú SMER – SD rázne odmieta. Vedenie strany SMER – SD plne rešpektuje individuálne právo poslanca rozhodnúť sa, či sa dá, alebo nedá zaočkovať. Preto odporúča poslancom strany SMER – SD, ktorí sa chcú dať zaočkovať, aby tak urobili individuálne, mimo tejto akcie organizovanej NR SR.

Zdroj: Facebook Robert Fico

Zábery reality Slovenských nemocníc verzus pochybovači! (video)

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Záhadné šírenie nového kmeňa COVID-19: Slovenské hranice ostávajú otvorené, cestovné obmedzenia nemajú zmysel

Viliam Dobiáš: Silné slová o COVID-19 a očkovaní (video)

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Pod Tatrami a na Spiši pretrváva silný vietor a sneženie, platí kalamitný stupeň a cestári radia necestovať

pod tatrami a na spisi pretrvava silny vietor a snezenie plati kalamitny stupen a cestari radia necestovat

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - V regióne Tatier, podhorí a na Spiši pretrváva nepriaznivá situácia spojená s hustým snežením a silným vetrom. Prvý kalamitný stupeň platí aj naďalej pre okresy Poprad a Kežmarok.

Potvrdil to pre agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský. Silný vietor má pretrvávať až do večerných hodín.

Všade je to rovnako zlé

„Pod horami fúka vietor, hore v lesoch s vyššou nadmorskou výškou viac sneží, je to všade rovnako zlé. Dole, tým, že zafukuje cesty, hore, tým, že rýchlo pribúda sneh,“ komentoval Polomský situáciu v sobotu ráno.

Cestári boli v teréne celú noc, na pomoc do regiónu im prišlo aj päť sypačov z ostatných oblastí v rámci Prešovského samosprávneho kraja.


„Predpoveď na silný vietor je do večera do 18:00, dovtedy sa nám nič svetoborné spraviť nepodarí. Vodičov prosím o trpezlivosť a tí, ktorí nemusia, nech necestujú,“ uviedol.

O najkomplikovanejších úsekoch sa podľa jeho slov ani hovoriť nedá, všetky sú vzhľadom na počasie zlé. Naďalej sú pre silný vietor a tvorbu závejov uzavreté cesty III/3061 medzi Štrbou a Šuňavou a tiež III/3063 Lučivná.


Informačný portál Slovenskej správy ciest upozorňuje, že na cestách II/542 Spišská Belá - Spišská Stará Ves, tiež tretej triedy v obvodoch Haligovce a Spišská Stará Ves sú nutné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony.

Platí viacero výstrah

Slovenský meteorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu pre okres Poprad viacero výstrah. Druhý stupeň pred snežením platí do 18:00, až do polnoci platí druhý stupeň výstrahy pre snehové jazyky a záveje a tiež vietor.

Na horách platí pred vetrom výstraha tretieho stupňa, v polohách nad približne 1 800 metrov sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť do 110 až 120 km/h, čo predstavuje mohutnú víchricu až orkán.


„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne,“ napísali meteorológovia.

V sobotu ráno SHMÚ zároveň upozornil na to, že v nižších polohách pod Tatrami už zaznamenali prudký až búrlivý vietor, s nárazmi od 70 do 100 km za hodinu.


„Vietor môže spôsobiť aj väčšie škody, napríklad poškodené či strhnuté strechy a iné predmety, spadnuté stromy, elektrické vedenie, pričom v aktuálnej situácii môžu stromy padať ľahšie pod váhou väčšieho množstva snehu, ktoré napadlo v uplynulých dňoch,“ avizoval na sociálnej sieti.

Počasie: Priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar

klimatológ Pavel Matejovič: Doterajší priebeh zimy pripomínal skôr november alebo skorú jar. Január bol na celom území Slovenska silne až mimoriadne nadnormálny, február môže byť najchladnejším mesiacom tejto zimy uviedol.

V Košiciach a Kamenici nad Cirochou bol tohtoročný január najteplejší v histórii meteorologických pozorovaní, na zvyšnom území bol január druhý až piaty najteplejší.


"V minulosti sa však už vyskytla aj teplejšia zima. Napríklad priemerná teplota decembra a januára počas zimy 2006/2007 dosiahla v Hurbanove hodnotu 3,9 stupňa Celzia, počas tejto zimy je to asi o 0,5 stupňa Celzia menej," poukázal Matejovič.

Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 % mesačného normálu

Január bol podľa neho veľmi bohatý aj na atmosférické zrážky. Úhrny zrážok dosiahli viac ako 200 percent mesačného normálu. "V nižších polohách boli zrážky zväčša vo forme dažďa, no v druhej polovici januára v horských oblastiach už väčšinou snežilo," priblížil klimatológ s tým, že v stredných horských polohách na severe Slovenska dosahuje snehová pokrývka aktuálne okolo pol metra a stále sa zvyšuje.

Február bude mať podľa prognostických modelov odlišný charakter. S veľkou pravdepodobnosťou bude najchladnejším mesiacom tejto zimy, skonštatoval Matejovič. Teplejšie prúdenie z Atlantického oceána postupne vystrieda chladnejšie z východnej Európy. "V priestore Škandinávie a východnej Európy sa bude nachádzať mohutná tlakový výš, pričom po jej prednej strane k nám bude prúdiť studený pevninský vzduch," poznamenal.

V kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia

Postupne sa podľa klimatológa bude výraznejšie ochladzovať nielen na severe Slovenska, ale celodenné mrazy sa budú pravdepodobne vyskytovať aj v nížinách juhozápadného Slovenska. "Pri takýchto situáciách sa v oblasti Stredomoria zvyknú vytvárať tlakové níže, ktoré prinášajú výdatné sneženie aj na juh Slovenska," skonštatoval Matejovič s tým, že veľmi nízko budú klesať aj minimálne teploty. Je pravdepodobné, že v kotlinách severného Slovenska klesnú teploty aj pod mínus 20 stupňov Celzia, doplnil.

Február môže ešte "zamiešať kartami"

Február môže podľa klimatológa ešte "zamiešať kartami". "V každom prípade však zima ešte nepovedala posledné slovo a treba rátať tak so silnými mrazmi, ako aj výdatným snežením," podotkol Matejovič s tým, že zima ako celok sa bude dať hodnotiť až na konci februára.


Je však podľa neho pravdepodobnejšie, že celkový priemer zimy bude mať kladnú teplotnú odchýlku od dlhodobého priemeru. Do priemeru sa ráta priemerná teplota všetkých troch zimných mesiacov.

Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieTrvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?


Počasie pranostiky Február

Keď je február na sneh bohatý, býva marec suchý.

Február biely, mrazivý, nádej na úrodu posilí.

Keď je vo februári mokro, v auguste je sucho.

Mnoho snehu, mnoho sena.

Biely február pole silí.

Ak sa mačka vo februári vyhrieva na slnku, tak sa v marci bude vyhrievať pri peci.

Ak sa cez február zima nevysilí, nuž nám i Veľká noc bude v zimnej chvíli.

Ak je február veľmi mierny, je jarný čas potom biedny.

Keď je suchý február, je mokrý august.

Februárová voda - pre polia škoda.

Februárové slnko je falošné.

Keď v tomto mesiaci Mliečna cesta na nebi jasná, budúci rok bude hojný.

Ak vo februári nalapané vtáčky sú tučné, to znamená ešte sneh a zimu.

Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Keď vo februári škovránok spieva, bude aj v apríli zima.

Ak február muchy vymámi, marec ich podlávi.

Keď severák vo februári neduje, potom v apríli strechy rozduchuje.

Keď sa končí február severným vetrom, dobre sa darí žencom.

Tuhé severné vetry koncom februára oznamujú úrodný rok.

Zúrivé vetry na konci februára suchý rok predpovedajú.

Vinohrad ak nezrežeš vo februári, nezrežeš v marci.


Odporúčame:

Predpoveď počasia


Odporúčame:

Horoskop na dnes
Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníky
Počasie