• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Fico sa podľa politológa úplne odstrihol od reality, z kauzy Rozuzlenie sa snaží vytĺcť politický kapitál

Fico sa podľa politológa úplne odstrihol od reality, z kauzy Rozuzlenie sa snaží vytĺcť politický kapitál

Politológ ďalej poukázal na to, že Fico sa otvorene postavil dokonca aj na stranu odsúdených.

24.8.2023 (SITA.sk) - Podpora strany Smer-SD sa viacmenej ustálila na úrovni okolo dvadsiatich percent a pravdepodobne už výrazne neporastie. Myslí si to politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Aktuálna kauza

Ako povedal pre agentúru SITA, predseda Smeru-SD Robert Fico sa snaží, samozrejme, vytĺcť politický kapitál aj z aktuálnej kauzy Rozuzlenie, v rámci ktorej je obvinený aj bývalý policajný prezident a súčasný kandidát Smeru-SD Tibor Gašpar. Nemyslí si však, že by Fico vďaka tejto kauze získal ešte výrazne viac voličov, ako už má.

„Je pravda, že Fico sa úplne odstrihol od reality. Spôsob, akým všetkých obviňuje a straší, je oveľa radikálnejší, ako bol po voľbách. Mimochodom, pripomínam, že vtedy bol ticho,“ poukázal Mesežnikov.

Podotkol, že podobné kauzy boli od marca 2020 takmer na dennom poriadku, desiatky ľudí bolo zadržaných a obvinených. Teraz je však Fico o to hlasnejší, že ide o jeho blízkych ľudí.

Naratív o prenasledovaní opozície

Podľa politológa môže Ficovi na jednej strane hrať do karát, keď stíhajú ľudí z kandidátky Smeru-SD, pretože to podporuje jeho naratív o prenasledovaní opozície pred voľbami. Nad druhej si však myslí, že ide skôr o vedľajší efekt a hlavným cieľom Fica je chrániť svojich ľudí a seba pred trestným stíhaním.

Pre Fica je dôležité, aby jeho ľudia neboli stíhaní, pretože on tam figuruje minimálne ako politicky zodpovedný aktér. Pre neho je lepšie, ak neobvinia Gašpara a nezverejnia výsledky vyšetrovania, než to, že on bude vykrikovať, že môjho popredného kandidáta prenasledujú a na tom získavať nejaké hlasy voličov. Mohol by stratiť na nejakých veľmi nepríjemných a kompromitujúcich odhaleniach,“ uviedol Mesežnikov.

Ako ďalej dodal, keď už k trestnému stíhaniu došlo, obviňuje z toho Fico úradnícku vládu, ktorá sa politicky nijakým spôsobom neangažuje a vyšetrovanie vedú orgány činné v trestnom konaní.

Fico na strane obvinených

Politológ ďalej poukázal na to, že Fico sa otvorene postavil dokonca aj na stranu odsúdených, kde už nie je pochybnosť o tom, že trestný čin spáchali - napríklad v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Teraz už podporuje aj obvinených nominantov tejto vlády. Je to niečo, čo by mohlo jeho voličov minimálne znepokojiť, že prečo sa Fico tak vložil do podpory bývalých riaditeľov SIS (nominanti Sme rodina, pozn. SITA),“ poznamenal Mesežnikov.

Podotkol, že súčasná kauza nevznikla sama o sebe, ale úzko súvisí s ostatnými kauzami, pretože jej náplňou je podozrenie z manipulovania trestných konaní.

Najviac sa ozývajú Demokrati

Z opačnej strany politického spektra sa k aktuálnej kauze najviac vyjadruje strana Demokrati, ktorá vyzýva aj ostatné demokratické strany, aby sa „vrátili z kúpalísk a festivalov“ a spolu s nimi sa postavili Ficovi.

Demokrati cítia veľmi silnú zviazanosť s tým, že vďaka zmeneným politickým pomerom sa tu začali vyšetrovať kauzy. Chcú dať najavo, že je to ich zásluha, že právny štát začal fungovať,“ komentoval politológ.

Vyzývanie ostatných strán je podľa Mesežnikova súčasťou ich taktiky, keďže s týmito stranami súťažia Demokrati o voličov. Obávajú sa toho, že voliči hodia hlas radšej Progresívnemu Slovensku, ktoré sa určite dostane do parlamentu, ako im, keďže majú preferencie stále pod hranicou piatich percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie