• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Fico rozhodne, kedy pustí Pellegriniho k odvolávaniu Hegerovej vlády

Fico rozhodne, kedy pustí Pellegriniho k odvolávaniu Hegerovej vlády

Bez Smeru sú nemožné opozičné aktivity pri zvolávaní schôdzí parlamentu. Zľava: Predseda Smeru Robert Fico a poslanec strany Ľuboš Blaha

Líder Hlasu Peter Pellegrini ohlásil zámer odvolať vládu Eduarda Hegera (OĽaNO), ale nevedno, kedy dostane od konkurenčného Smeru podpisy, aby takúto žiadosť mohol vôbec predložiť do parlamentu. Smer sa nikam neponáhľa.

Nie je tak úplne isté, či by sa odvolávanie vlády uskutočnilo ešte počas júnovej schôdze parlamentu. Pri návrhoch na odvolanie ministrov je Smer Roberta Fica oproti Hlasu vo výhode.

Sám si môže určiť, kedy je ten pravý čas. Hlasu nezostáva nič iné, len sa zmieriť s tým, že Smer bude mať pri týchto aktivitách v tomto volebnom období vždy navrch.


Klub Smeru má 26 poslancov a keď sa k nemu pridajú štyria nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu, má potrebných 30 podpisov. Nepotrebuje preto ani 11 podpisov poslancov Hlasu.

Treba ísť po celej vláde, nie po ministroch

Šéf Hlasu Pellegrini informoval, že idú „dozbierať“ podpisy na odvolanie celej vlády. Urobil tak niekoľko desiatok hodín po tom, čo dva dni bol v hlavnej úlohe Smer, ktorý viedol v parlamente ostrú diskusiu o návrhu odvolať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).


„Tu už nemá zmysel ísť po jednotlivých ministroch, pretože táto vláda zlyháva úplne komplet všade vrátane vicepremiérov, vicepremiérky, jednotlivých ministrov. Neviem, či by sme dnes vedeli vypichnúť aspoň jeden rezort, kde by sme povedali, že to aspoň ako tak funguje,“ dôvodil Pellegrini.


Podľa neho vláda nevie riadiť krajinu a svoju existenciu dokazuje tým, že každý týždeň sa bude snažiť niekoho zatvoriť na základe výpovede ľudí, ktorých „na výpoveď najprv navedú“.

V tejto chvíli nie, mieni Jarjabek

Podpredseda poslaneckého klubu Smeru Dušan Jarjabek portálu Webnoviny.sk povedal, že poslanci Smeru sa pod iniciatívu Hlasu podpíšu, len teraz sa rokuje o termíne, kedy sa podá žiadosť o zvolanie mimoriadnej schôdze.


Na otázku, či sa tak stane ešte na aktuálnej júnovej schôdzi parlamentu, Jarjabek odpovedal, že nevie a že sú na to rôzne názory. Poukázal na to, že sú iní adepti na odvolanie z vlády. Ako príklad spomenul ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO).


Kedy by teda opozícia mohla odvolávať Hegerovu vládu?


Osobne si myslím, že v tejto chvíli nie, lebo sú rozbehnuté isté procesy v rámci koalície. Tá je proti Matovičovi až nenávistná, keď sa o tom bavíme s niektorými vládnymi poslancami. V tejto chvíli teda principiálne držia Hegera ako istú alternatívu a ja by som im v tom nerád pomáhal, aby celé odvolávanie vlády nevyšlo navnivoč,“ usúdil Jarjabek.

V poslednom období „ide karta“ Smeru, ktorému stúpajú preferencie, a naopak, popularita Hlasu posledné mesiace pozvoľna klesá. „Tie preferencie Smeru sú ešte brzdené. A pritom nejde o nejaký konkurenčný boj s Hlasom,“ tvrdil Jarjabek.


Podľa neho kľúčová je aktivita Smeru v posledných mesiacoch. „Tá aktivita je neuveriteľne veľká. Je trošku neporovnateľná s Hlasom. Sú to podania na ústavný súd, tlačové konferencie bez servítky a strachu, ktorý vyvíja táto nepodarená koalícia. Narazila na Smer. Ona môže zvíťaziť len hrubou silou v podobe silových zložiek,“ doplnil.

Matovičovo poďakovanie „mafiánom“

Je pravdepodobné, že pri návrhu na odvolanie vlády by sa opakovali mnohé argumenty zo schôdze s Mikulcom. Smer ministrovi vnútra vytýkal postup vyšetrovateľov v kauzách väzobne stíhaných nominantov vlády Roberta Fica.


Pre koalíciu je to príležitosť ako pripomínať opozícii korupčné prípady, ktoré sa odohrali v minulom volebnom období. Podľa Pellegriniho ide o obranu koalície, ktorá rozpráva, čo sa stalo pred piatimi alebo siedmimi rokmi, ale nedotýka sa toho, čo sa stalo za posledný rok a pol.

Líder OĽaNO Igor Matovič po odvolávaní Mikulca ďakoval lídrom opozície a hovoril, že sa teší na takéto schôdze aj v budúcnosti.


„Som vďačný týmto pánom, aj Robertovi Ficovi, aj Petrovi Pellegrinimu. Týmto dvom mafiánom, že schôdzu zvolali,“ vyhlásil Matovič a dodal, že ak schôdze o odvolávaní budú pokračovať, „o to viac budeme môcť pripomínať zločiny, ktoré títo ľudia tu páchali“.

Preteky v opozícii

Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský povedal, že každá opozičná strana sa aspoň raz musí pokúsiť odvolať vládu. „Veľmi dobre vedia, že celá opozícia má dokopy len 55 hlasov a ich návrh nemá teda šancu na úspech. Úsmevné je, že návrh chce predložiť strana, ktorá má 11 poslancov. Inak ako marketingová aktivita sa to nazvať nedá,“ uviedol.

Upozornil, že schôdzu teraz nezvoláva Smer, ale Hlas. „To znamená, že pri tomto odvolávaní bude Robert Fico robiť asi len komparz pánovi Pellegrinimu“ dodal Pčolinský.


Šéfka klubu Za ľudí Jana Žitňanská hovorí, že ide o snahu Hlasu prezentovať sa. „Dostanú mediálny priestor, ale v tejto chvíli sa mi zdá, že sa Hlas preteká so stranou Smer, kto bude mať viac takýchto vystúpení, kto bude ten líder, ktorý sa postaví proti vláde. Skôr je to ich PR aktivita,“ zhodnotila.

Fico sa chytil príležitosti

Politológ Juraj Marušiak vníma zámer odvolať vládu ako sebaprezentáciu opozície a zároveň hľadanie náhradného riešenia Hlasu po tom, čo Smer inicioval odvolávanie ministra Mikulca.


„Hlas pôsobil pasívnejším dojmom. Bolo vidno, že aktívnejšie ide vláde po krku Smer. Pellegrini sa zrejme chcel takýmto spôsobom zviditeľniť. Je viac než pravdepodobné, že sa vládu nepodarí odvolať,“ povedal Marušiak.


Podľa politológa v opozícii panuje rivalita, osobitne medzi Smerom a Hlasom a zvlášť preto, že ide o dve časti niekdajšej jednej strany. Pritom obidve súperia o podobného voliča.


„Smer vníma, že Hlas trošku stráca. Fico vidí príležitosť na posilnenie svojho vplyvu,“ mienil Marušiak. Podľa neho Hlas ako keby nevedel, kde sa zaradiť a akým spôsobom vystupovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie