• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Fico odoberá Hlasu voličov, podľa politologičky je za tým jeho príťažlivá rétorika

Fico odoberá Hlasu voličov, podľa politologičky je za tým jeho príťažlivá rétorika

Politologička Renáta Dulinová Bzdilová poukázala na to, že do strany Smer-SD prechádzajú aj sklamaní voliči, ktorí v parlamentných voľbách 2020 odovzdali protestný hlas hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

5.2.2022 (Webnoviny.sk) - Do strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) prechádzajú voliči strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD). Zároveň sa k strane vracajú bývalí voliči Smeru-SD, ktorí v parlamentných voľbách 2020 odovzdali protestný hlas hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Smer sa doťahuje na Hlas

Rétorika predsedu Smeru-SD Roberta Fica je navyše príťažlivá, hlavne pre skupiny sklamané súčasným vývojom a smerovaním. Pre agentúru SITA takto zhodnotila najnovší prieskum agentúry Median politologička Renáta Dulinová Bzdilová z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Podľa prieskumu by Smer-SD vyhral voľby so ziskom 15,6 percenta. Politologička za tým vidí to, že Fico vie stále ponúknuť alternatívy k súčasnému dianiu. Nakoľko sú reálne, je už podľa jej slov na inú diskusiu.

Pellegrini stráca podporu

V spomínanom prieskume sa na druhom mieste umiestnili strany Hlas-SD a Sloboda a Solidarita (SaS), ktoré získali zhodne po 13,5 percenta. Hlas-SD tak po dlhšom čase stratil v prieskumoch verejnej mienky vedúce postavenie.

Dôvodom je podľa politologičky to, že líder Hlasu-SD Peter Pellegrini je v ostatnom období nevýrazný a neaktívny. „Dostáva sa do tieňa Roberta Fica, čo časť voličov vracia späť do materskej strany. Ak sa nebude snažiť hľadať a nastoľovať témy a hlasno ponúkať iné východiská ako Smer-SD, odliv voličov môže byť pokojne masívnejší," mieni Dulinová Bzdilová.

Progresívci presiahli hranicu 10 percent

Tretie miesto v prieskume obsadilo hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktorému by svoj hlas odovzdalo 10,6 percenta respondentov. Po prvýkrát sa tak v ostatnom období dostalo cez hranicu desiatich percent.

Politologička zdôrazňuje, že aj keď je PS mimoparlamentná politická strana, je aktívna. Jeho politici a političky majú rozdelenú agendu, ktorej sa venujú a komunikujú ju.

„Nestavajú len na jednej osobe, takže tento nárast je výsledkom ich spoločnej práce, výberu tém, marketingu a dobre zvolenej komunikačnej stratégie," dodáva na záver.

Agentúra Median uskutočnila prieskum od 27. januára do 1. februára na vzorke 1 006 respondentov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie