• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Fico očakáva ďalší vážny útok s cieľom dostať jeho a Kaliňáka za mreže (video)

Fico očakáva ďalší vážny útok s cieľom dostať jeho a Kaliňáka za mreže (video)

Robert Fico hovorí o brutálnej manipulácii vyšetrovania.

23.6.2022 (Webnoviny.sk) - Predseda strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico nevylučuje, že do parlamentu príde ďalší návrh na jeho vydanie na väzobné stíhanie. Ako povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii, „šíri sa" totiž, že sa proti nemu pripravuje ďalšie obvinenie.

Zločinecká skupina

Dôvod podľa Fica má byť ten, že ako člen organizovanej skupiny na tlačových konferenciách poskytoval verejnosti informácie o prípade obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu. Šéf Smeru totiž pravidelne opakuje, že vyšetrovatelia a operatívci manipulovali trestné kauzy.

„Že my sme zorganizovali zločineckú skupinu, cez zločineckú skupinu sme získavali informácie, ktoré sa týkajú zločincov Čurillu a spol. a že sme o tom hovorili na tlačových konferenciách," povedal Fico s tým, že cieľom je jeho a exministra vnútra Roberta Kaliňáka zatvoriť za každú cenu.

„A spoliehajú sa, že si tam (vo väzbe, pozn. SITA) niekto z nás hodí mašľu," vyhlásil Fico s tým, že s Kaliňákom sa majú príliš radi na to, aby si „hádzali mašľu". „Ale očakávame ďalší vážny útok," uviedol šéf Smeru.

Zadanie pre vyšetrovateľov NAKA

Pokiaľ ide o obvinenie zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny v kauze Súmrak, podľa Fica toto trestné stíhanie vyplýva zo zadania, ktoré vyšetrovatelia NAKA dostali ešte v júli 2021.

Podľa Fica totiž dostali jasné politické pokyny. „Úloha je spraviť Smer - zločineckú skupinu," povedal Fico. Zároveň doplnil, že súčasťou obvinenia voči nemu je výpoveď neexistujúcej osoby. Tá podľa Fica má vypovedať o zločineckej skupine, v ktorej bol on alebo podnikateľ Norbert Bödör.


„Menovaný uviedol, že vôbec nevie uviesť žiadne konkrétne mená, alebo osoby o aké sa má jednať," zdôraznil Fico s tým, že predmetná osoba nikdy nebola pri žiadnom rozhovore medzi ním a Bödörom. „Ale s istotou vie povedať, že Bödör vykonával pokyny Fica," povedal Fico. Zároveň doplnil, že celá vec bola zorganizovaná preto, aby sa vláda zbavila opozície.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie