• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Fico má podľa Kmeca dve tváre, jedna je populistická a druhá určená pre diplomatické uši

Fico má podľa Kmeca dve tváre, jedna je populistická a druhá určená pre diplomatické uši

Kmec vyjadril počudovanie nad výrokmi Fica, ktoré predniesol na pondelkovom stretnutí s veľvyslancami Európskej únie, Veľkej Británie a USA k domácej a zahraničnej politike.

26.4.2023 (SITA.sk) - Robert Fico (Smer-SD) má dve tváre, pričom jedna je populistická a druhá určená pre diplomatické uši. Uviedol to nezaradený poslanec Národnej rady SR a zahraničnopolitický expert Peter Kmec (Hlas-SD) v stanovisku, ktoré sprostredkovala hovorkyňa strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková.

Klamstvá sa nevyplácajú

Zároveň vyjadril počudovanie nad výrokmi Fica, ktoré predniesol na pondelkovom stretnutí s veľvyslancami Európskej únie (EÚ), Veľkej Británie a USA k domácej a zahraničnej politike.

„Robert Fico sa pred svojimi voličmi hrá na nekompromisného zástancu národnoštátnych záujmov a odmietal na zhromaždeniach s voličmi vstup Ukrajiny do EÚ a NATO. Ako však potvrdila Monika Beňová, na stretnutí s diplomatmi myšlienku vstupu Ukrajiny do EÚ podporil,“ uviedol Kmec.

Podľa Kmeca Fico tak ukazuje, že nemá žiadne hranice. „Takéto klamstvá sa v zahraničnej politike nevyplácajú. Verejnosť sa môže oprávnene pýtať, ktorej tvári Roberta Fica má veriť," dodal poslanec.

Vstup do EÚ podporujú, NATO je otázne

Ako na utorkovej tlačovej besede uviedol Fico, strana Smer-SD podporuje vstup Ukrajiny do EÚ, ak má krajina takúto ambíciu, avšak len v prípade, ak splnia podmienky vstupu, nemalo by to byť iba politické gesto.

„Áno, sme pripravení pomôcť, lebo to obdobie prechodu k členstvu môže byť pomerne dlhé a naše skúsenosti, ktoré máme, môžu byť pre Ukrajinu veľmi cenné,“ vyjadril sa šéf Smeru-SD pričom dodal, že strana má výhrady voči tomu, aby Ukrajina bola členom Severoatlantickej aliancie (NATO).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie