• Dnes je: Streda 28. septembra 2022 meniny má Václav

Fico kritizuje sudkyne krajského súdu, ich názor o nevinne obvinených vyšetrovateľov NAKA je vraj nepodstatný

Fico kritizuje sudkyne krajského súdu, ich názor o nevinne obvinených vyšetrovateľov NAKA je vraj nepodstatný

Konštatovanie, že stíhanie vyšetrovateľov je nedôvodné považuje predseda Smeru za nepodstatný názor troch žien.

16.2.2022 (Webnoviny.sk) - Konštatovanie Krajského súdu v Bratislave (KS BA), že stíhanie štvorice vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) je neopodstatnené a je nepodstatným názorom troch žien, ktoré nemajú žiadnu právomoc o tomto rozhodovať. Na dnešnej tlačovej konferencii to skonštatoval predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.

Doplnil, že podľa neho tri sudkyne KS BA rozhodnutie o prepustení vyšetrovateľov a vtedajšieho šéfa policajnej inšpekcie Petra Scholtza z väzby nepísali a niekto im ho „dal na kľúči".

Podozrenia z manipulácií vyšetrovania

„O tom, či je niekto právoplatne trestne stíhaný, môže rozhodnúť len prokuratúra," zdôraznil Fico. Generálna prokuratúra podľa neho uznesením, v ktorom zamietla sťažnosti voči obvineniu Jána Čurillu, Pavla Ďurka, Milana Sabotu, Štefana Mašinu a Petra Scholtza, potvrdila dôvodnosť ich stíhania.

Zároveň zopakoval svoje tvrdenia, že vyšetrovatelia si vymysleli trestné stíhania voči príslušníkom policajnej inšpekcie, ktorí mali preveriť podozrenia z manipulácií vyšetrovania sledovaných káuz.

Keď sa tak stalo v tomto prípade, podľa Fica takýto postup použili aj pri iných stíhaných osobách, napríklad pri bývalom policajnom prezidentovi Tiborovi Gašparovi.

Zneužitie právomocí

Podpredseda strany Smer Róbert Kaliňák pripomenul, že prokurátor je „pánom prípravného konania". Súdy majú podľa neho skúmať len materiálny dôvod väzby. „Ale nemajú sa vyjadrovať k vine alebo nevine. A tu jednoznačne zaznelo, že sú nevinní," povedal s tým, že daný rozsudok je „špecifický, vymodlený, vyprosený a nakoniec odmenený".


Štyria vyšetrovatelia NAKA na základe rozhodnutia Generálnej prokuratúry SR zostávajú obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Zamietnutie sťažnosti voči obvineniu sa týka aj bývalého dočasného šéfa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) rezortu vnútra Petra Scholtza. Generálny prokurátor Maroš Žilinka podľa uznesenia, naopak, zrušil obvinenie pre marenie spravodlivosti. Tomu čelili vyšetrovatelia Čurilla a Ďurka.

Úteková väzba pre takáčovca

Zrušené obvinenie z marenia spravodlivosti sa týka podozrení, že dvojica vyšetrovateľov údajne bránila členovi skupiny takáčovci Martinovi Mikulcovi v roku 2020 v návrate na Slovensko zo zahraničia, čím chcela docieliť vznik dôvodu na jeho útekovú väzbu.

V prípade Pavla Ďurka. sa tiež obvinenie týkalo údajnej manipulácie s výpoveďou svedka Csabu Dömötöra. Zamietnutá sťažnosť sa týka obvinenia celej štvorice policajtov a tiež Pavla Scholtza z vykonštruovania trestného stíhania členov takzvaného antitímu policajnej inšpekcie, ktorý mal preveriť podozrenia na manipulovanie trestných káuz vyšetrovateľmi NAKA..


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské univerzity nechcú pre vysoké ceny energií prejsť na dištančnú výučbu, plánujú úsporné opatrenia a čakajú na pomoc štátu

slovenske univerzity nechcu pre vysoke ceny energii prejst na distancnu vyucbu planuju usporne opatrenia a cakaju na pomoc statu

Slovenské univerzity nechcú prejsť na dištančnú výučbu. Niektoré z nich ale nevylúčili, že k takémuto kroku môžu v závislosti od situácie pristúpiť, prípadne skúšať v zimnom semestri online.

Univerzity sú zároveň pripravené k 17. novembru ukončiť svoju výučbu, ak sa nedočkajú riešenia. Viaceré slovenské univerzity sa takto vyjadrili pre agentúru SITA.

Verejný prísľub premiéra Hegera

Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z polovice septembra, ktoré požaduje zvrátenie negatívneho financovania vysokých škôl, kompenzáciu zvýšených cien energií, ale i dofinancovanie výpadkov v projektoch, oslovené vysoké školy jednohlasne podporujú.

„V tejto chvíli čakáme na konkrétne záruky naplnenia verejného prísľubu premiéra Eduarda Hegera o dopadoch energetickej krízy na vysoké školy. Dúfame, že slovenské univerzity nebudú musieť pristúpiť ku krokom, ktoré avizovala Slovenská rektorská konferencia, a nebudú musieť k 17. novembru prerušiť vyučovanie. Zároveň dôrazne pripomíname, že sanovanie energetických výpadkov je len jednou z troch kruciálnych požiadaviek vysokých škôl nevyhnutných na zabezpečenie ich bazálnej činnosti. O ich rozvoji dnes ani hovoriť nemôžeme. Paralelne s tým realizujeme celú sériu opatrení s cieľom šetriť energiou a znížiť jej spotrebu,“ vyjadril sa rektor Univerzity Komenského (UK) Marek Števček.


Doplnil, že prioritou je udržať slovenské vysoké školstvo funkčné, ale nezáleží to od nich. Bez pomoci štátu je podľa Števčeka otázkou, kedy dôjde ku kolapsu vysokých škôl, nie či sa to vôbec stane.

Premiér SR a dočasne poverený minister školstva Eduard Heger (OĽaNO) minulý týždeň na stretnutí s prezidentom SRK prisľúbil riešenie situácie s cenami energií.

Usmernenia pre študentov

Má tiež v pláne zorganizovať okrúhly stôl, pri ktorom by sa mal stretnúť so zástupcami SRK aj vybranými členmi vlády, no táto diskusia by sa mala konať až po vymenovaní nového ministra či novej ministerky školstva.


Vysoké školy plánujú viaceré úsporné opatrenia. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa dlhodobo usiluje o zníženie energetickej náročnosti budov, napríklad prostredníctvom zatepľovania budov či výmeny svietidiel.


Univerzita tiež plánuje postupnú výmenu vozového parku. Študentstvo i zamestnanci školy by mali dostať usmernenia, ako môžu prispieť k šetreniu energií.

Prešovská univerzita v Prešove (PU) tiež pracuje na súbore úsporných opatrení, no zároveň čakajú na kroky vlády SR, keďže nepredpokladajú, že by dokázali pokryť ceny energií v prípade ich výrazného nárastu v budúcom roku.

V zime môžu zatvoriť internáty

„Žilinská univerzita v Žiline bude svoje priestory využívať z hľadiska energií efektívnejšie a zavedie úsporné opatrenia. Konkrétne opatrenia budú závisieť od aktuálnej situácie,“ vyjadril sa prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) Jozef Ristvej.


Podobne i Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) už v súčasnosti vykonáva kroky na zníženie spotreby energií a v závislosti od vývoja cien zvažuje ďalšie kroky, napríklad zníženie teploty vykurovania, výmenu svietidiel, aj ale úplnú odstávku budov, ktoré nie sú využívané.


V prípade neriešenia cien energií zo strany štátu pripúšťa STU aj uzavretie internátov počas zimného skúškového obdobia a skúšanie online formou.

Podobné opatrenia v oblasti zatepľovania či optimalizácie osvetlenia avizovala v tlačovej správe aj Univerzita Komenského v Bratislave. Počas víkendov a popoludní plánujú zaviesť aj útlmový režim budov, a tiež chcú častejšie využívať prácu z domu.

Intenzívne rokovali

Oslovené univerzity sa vyjadrili, že s dotknutými ministerstvami intenzívne rokovali. PU uviedla, že dosiaľ nedostali žiadne konkrétne opatrenia.


Aj UNIZA potvrdila intenzívnu komunikáciu, najmä s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ).


UPJŠ doplnila, že komunikácia prebieha napríklad prostredníctvom SRK, Klubu kvestorov či Rady vysokých škôl SR, no i so samotnými univerzitami.


Rezort školstva si od UPJŠ vyžiadal vyčíslenie nákladov na zvýšené ceny energií a momentálne požiadavky posudzuje. Aj STU potvrdila opakované požiadavky na kompenzáciu nákladov, a to zo strany všetkých slovenských univerzít.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie