• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Fico chytil v opozícii druhý dych, Smer razí politiku rovnako agresívne ako svojho času Matovič

Fico chytil v opozícii druhý dych, Smer razí politiku rovnako agresívne ako svojho času Matovič

Politológ Gabriel Eštok to považuje za dobrú správu pre samotnú stranu, nie však pre úroveň politickej kultúry.

6.6.2021 (Webnoviny.sk) - Strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) sa zhostila opozičnej politiky veľmi aktívne a je najviditeľnejšou opozičnou politickou stranou súčasnosti.

Ďalšie opozičné strany nedokážu pretláčať vlastné témy rovnako efektívne a na aktuálne problémy koalície reagujú menej razantne a v porovnaní so stranou Smer-SD neskôr.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ Gabriel Eštok z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Rovnaký štýl ako OĽaNO

Spôsob tvorby opozičnej politiky predstaviteľov Smeru-SD sa podľa neho výrazne podobá na štýl vedenia opozičnej politiky Igora Matoviča (OĽaNO), je rovnako agresívna, ide na hranu, niekedy až za hranice elementárnej slušnosti.


„Predstavitelia strany Smer-SD súčasnej vládnej koalícii v plnej miere oplácajú ich nedávny vlastný chlebík v čase ich pôsobenia v opozičných kreslách. Frekvencia mediálnych výstupov je veľmi vysoká a dopĺňaná vizuálnymi nástrojmi. Ich hodnotenia sú osobné a urážlivé. A najmä, sú často postavené na domnienkach, domýšľaniach, rečníckych otázkach a konšpiráciách," zhodnotil politológ.

Iná tvár Fica

Táto politika podľa jeho slov prináša významné politické body. Zároveň to považuje za dobrú správu pre samotnú stranu, nie však pre úroveň politickej kultúry a kvalitu obsahu slovenskej politiky.


Za najvýraznejšiu tvár súčasnej opozície označil Eštok lídra Smeru-SD Roberta Fica. „Pritom len pred pár rokmi sa zdalo, že už výraznejšej politickej aktivity, ktorá by mohla byť úspešná, schopný nebude. Dnes však vidíme inú tvár Roberta Fica. V polohe opozičného politika akoby chytil druhý dych a jeho politický inštinkt sa znovu prebudil. Je opäť na obraze a skutočne si svoju participáciu v politických súbojoch a konfliktoch užíva," myslí si politológ.

Experimentuje s médiami

Fico bol podľa neho v diskusiách vždy rétoricky silným aktérom, s novou chuťou sa vrátila aj jeho ochota ísť tiež do diskusných súbojov. „Experimentuje aj s novými médiami, kde je však už menej autentický. V tomto priestore ho však dokážu zastúpiť, čo do rozsahu publika a dosahu výstupov, jeho ďalší stranícki kolegovia," doplnil.


Smer-SD sa podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus z polovice mája dostal už na tretie miesto a predbehol aj vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Svoj hlas by mu odovzdalo 11,8 percenta respondentov.

Popularita strán

Eštok poukázal na fakt, že sa opäť potvrdzuje verejne známa zjednodušená politologická poučka o tom, že zväčša dochádza k poklesu popularity pre strany, ktoré sú vo vláde a „nesú bremeno" tvorby politiky a jej neúspechov.

„Na druhej strane je pre opozičné politické strany jednoduchšie popularitu získavať, pretože môžu stavať na nespokojnosti verejnosti, poukazovať na chyby vládnej garnitúry, sľubovať nemožné a neniesť za to žiadnu politickú zodpovednosť. Je už na jednotlivých stranách, ako sa dokážu s týmto zvýhodnením a znevýhodnením popasovať," uzavrel politológ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie