• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Fico bol na začiatku protestu v Bratislave zadržaný políciou (video)

Fico bol na začiatku protestu v Bratislave zadržaný políciou (video)

Zadržanie Roberta Fica na Tyršovom nábreží pred protestom strany Smer-SD. Bratislava, 16. december 2021

Polícia pred začiatkom ohláseného štvrtkového protestu strany Smer-SD na Tyršovom nábreží zadržala Roberta Fica.

Predstavitelia strany počas dňa avizovali tlačovú konferenciu na 18.15, ale k Ficovi po jeho príchode pristúpili policajti a oznámili mu, že musí ísť s nimi.

Fico kontroval, či sú normálni a pýtal sa, aký trestný čin spáchal. „Vašim cieľom je zmariť toto podujatie, pretože malo poukázať na to, ako sa demokracia na Slovensku hrubo zneužíva,“ povedal s tým, že samozrejme pôjde s nimi, ale podotkol, že je to nevídané.

„Dámy a páni nech celé Slovensko vidí na vlastné oči, ako sa na Slovensku likviduje demokracia, pretože už nechcú dovoliť ani ľuďom, vrátane poslancov národnej rady, aby vyslovovali svoj názor. Idem som zadržaný na polícii,“ dodal. Polícia na sociálnej sieti Facebook informovala, že podrobnejšie informácie poskytne v piatok.

Video: Reakcia strany Smer-SD

Kaliňák: Pošliapanie demokracie

„Je to bezprecedentné porušenie ústavy, keď poslanec Národnej rady nemôže byť zadržaný pri výkone svojej. Jediný prípad je, ak by bol zadržaný pri páchaní trestného činu, čo v tomto prípadne neplatí. Je to obrovská nadpráca policajtov,“ povedal Robert Kaliňák pred vstupom na policajnú stanicu, kde je Fico zadržaný.


„Na obmedzenie slobody akéhokoľvek poslanca je potrebný súhlas Národnej rady. Nemajú ho k dispozícii, je to teda pošliapanie demokracie ako takej,“ pokračoval s tým, že v prípade zadržania Fica ide o zneužitie právomocí. Kaliňák tvrdí, že na sprievode áut po Bratislave dodržiavajú všetky opatrenia.


Podpredseda Smeru Juraj Blanár hovorí o policajnom záťahu. Nemyslí si, že policajti konali z vlastného presvedčenia, ale z donútenia. „Nezastaví to ani nás, ani bežných ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, čo sa na Slovensku deje,“ povedal Blanár.

Zadržanie Fica označil opozičný Hlas za absolútne neprípustný. „Vládna koalícia dlhodobo predvádza veci, za ktoré by sa nehanbil žiaden diktátorský režim – nelegálne odpočúvanie súkromných stretnutí opozičných politikov, úniky z vyšetrovacích spisov či priame vyhrážky z úst koaličných lídrov,“ uviedla strana v reakcii.

Smer nechápe, čo sa stalo

Na tlačovke sa k incidentu vyjadril poslanec Smeru Juraj Blanár. "My, samozrejme, poôjdeme na policajnú stanicu a budeme sa pýtať kvôli čomu také niečo nastalo," povedal Blanár a pokračoval v tom, prečo sa tlačovka pôvodne konala.


Verejné zhromaždenia sú počas núdzového stavu zakázané. Polícia preto tento týždeň zadržala aj záchranárov, ktorí prišli protestovať pred parlament.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie