• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Fico a Pellegrini sú v rebríčku dôveryhodnosti v prvej trojke, ľudia najmenej veria Matovičovi a Sulíkovi

Fico a Pellegrini sú v rebríčku dôveryhodnosti v prvej trojke, ľudia najmenej veria Matovičovi a Sulíkovi

Eduard Heger je v rebríčku dôveryhodnosti pred Borisom Kollárom.

24.4.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejšou političkou na Slovensku je prezidentka Zuzana Čaputová, ktorej dôveruje približne 41 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK, ktorý prebiehal od 6. marca do 5. apríla na vzorke 1057 respondentov starších 18 rokov. Informuje o tom v tlačovej správe analytik agentúry Michal Mislovič.

Dôveru hlave štátu deklarujú mladšie ročníky vo veku od 18 – 59 rokov, pričom jej dôveryhodnosť priamo úmerne narastá s výškou dosiahnutého vzdelania, a ide najmä o voličov strán Progresívne Slovensko (PS), Demokrati, Dobrá voľba, Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Za ľudí.

Pellegrini s poklesom

Na druhom mieste je líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini, ktorému dôveru vyslovilo 29 percent Slovákov. Ide o ľudí vo veku 50 – 69 rokov, stredoškolsky vzdelaných a obyvateľov Prešovského a Košického kraja.

Dôveru mu deklarujú okrem voličov strán Hlas-SD a Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) čiastočne aj voliči strán Dobrá voľba, Sme rodina, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), KDH a Slovenská národná strana (SNS). Z dlhodobého hľadiska mu však dôveryhodnosť klesá.

Tretiu priečku dôveryhodnosti obsadil predseda strany Smer-SD Robert Fico s 26 percentami, ktorému dôverujú voliči strán Smer-SSD, Hlas-SD, SNS a Republika.

Heger je pred Kollárom

Spomedzi predsedov pravicových strán disponujú najvyššou mierou dôvery Eduard Heger (Demokrati, 22 percent) a Boris Kollár (Sme rodina, 21 percent).

Kým Eduardovi Hegerovi vyslovili dôveru najmä voliči pravicových strán Demokrati, OĽaNO, PS, KDH, Sme rodina, SaS a Za ľudí, Borisovi Kollárovi okrem voličov pravicových strán, ako sú Sme rodina, SaS, OĽaNO a Demokrati, dôverujú aj voliči strán Hlas-SD, Dobrá voľba a SNS.

Znovuzvolenému predsedovi strany SaS Richardovi Sulíkovi dôveruje len 12 percent populácie, sú medzi nimi prevažne voliči SaS a čiastočne voliči PS a Demokrati.

Sulík tesne dobieha Matoviča

Najmenej známym zo skúmaných politikov je Krisztián Forró (SMK, 8 percent), nasledovaný Michalom Šimečkom (PS, 12 percent). Takmer 20 percent sa vyjadrilo, že predsedu PS nepoznajú, a až 11 percent ľudí, ktorí zvažujú voľbu hnutia, deklaruje, že nepozná jeho predsedu.

Najmenej dôveryhodným politikom je šéf OĽaNO Igor Matovič, ktoré nedôveruje až 76 percent Slovákov. Druhú priečku najnedôveryhodnejších politikov obsadil šéf SaS Richard Sulík so 75 percentami, na tretej priečke sa umiestnili predseda ĽSNS Marián Kotleba a predseda SNS Andrej Danko so 73 percentami. Za nimi nasleduje Boris Kollár so 66 percentami a Eduard Heger so 65 percentami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie