• Dnes je: Sobota 18. septembra 2021 meniny má Eugénia

Fico a Pellegrini rátajú s občanmi, že Matovičovi privodia jeho koniec

Fico a Pellegrini rátajú s občanmi, že Matovičovi privodia jeho koniec

Nechajte sa prekvapiť, nebude to len elektronický zber. Každá strana bude podporovať referendum tak, ako si to ona sama určí a bude to pokladať za vhodné

Iniciátorov petície za referendum o predčasných voľbách neodradí ani núdzový stav. Štartuje sa zber podpisov občanov, ktorý bude stáť hlavne na pleciach dvoch preferenčne najsilnejších opozičných strán, a to Pellegriniho Hlasu-SD a Ficovho Smeru-SD.

Len nedávno Robert Fico poučoval šéfa Hlasu, ako sa má organizovať zber podpisov. „To sa tak nerobí, do psej matere,“ hovoril a Petrovi Pellegrinimu odkazoval, že petičný výbor sa má vytvárať apoliticky.

Pôvodne sa mali podpisy občanov zbierať počas celoplošného testovania, ale opozícia si to rozmyslela. Tvrdila, že mieni zachovať protipandemické opatrenia a ľudí nechce vystavovať zbytočným problémom. Pravdou je, že platí zákaz vychádzania, ale samotné petičné právo vláda neobmedzila.

Elektronický zber

Politické strany majú podpisy občanov zbierať elektronicky. Nemal by to byť teda klasický zber, keď aktivisti so stolíkmi stoja na uliciach a námestiach a oslovujú občanov.

„Nechajte sa prekvapiť, nebude to len elektronický zber. Každá strana bude podporovať referendum tak, ako si to ona sama určí a bude to pokladať za vhodné,“ povedal portálu Webnoviny podpredseda Smeru Erik Kaliňák.


Podľa neho to, čo urobí Smer, sa ešte nestalo. Dodal, že sú často konfrontovaní občanmi, aby už boli k dispozícii petičné hárky.


Poslanec parlamentu Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) povedal, že zber podpisov sa uskutoční v súlade s núdzovým stavom tak, aby sa rešpektovali všetky súčasné obmedzenia. Poslanec nečaká, že by zber podpisov trval dlhšie a predĺžil sa pre sťažené podmienky.


„Pri súčasnom nastavení spoločnosti, keď sledujeme amaterizmus súčasnej vlády, tak tie podpisy budú vyzbierané rekordne rýchlo aj napriek zákazom,“ mienil Šutaj Eštok.

Petičný výbor a kampaň

Zatiaľ nie je jasné, kto bude v petičnom výbore. Smer a Hlas nebudú zastupovať aktívni politici. „Za Smer tam bude človek, ktorý v nej aktuálne nepôsobí,“ uviedol Kaliňák.


Opozícia chce, aby petícia nadobudla ráz celospoločenskej akcie a mala tak silný občiansky charakter. Faktom však je, že hlavným motorom petície a kampane za referendum budú Hlas a Smer.


Poslanec Hlasu Šutaj Eštok verí, že petičná akcia si nevyžiada vysoké náklady. „My sme za mesiac vyzbierali stotisíc podpisov na registráciu strany a drvivá väčšina z nich nám prišla poštou od ľudí, ktorí si želali zmenu,“ podotkol poslanec.


Myslí si, že ľudia nebudú mať problém si zaplatiť aj poštovú známku a poslať podpisový hárok, ak ide o tak dôležitú vec, ako je zmena vlády.

Podľa poslanca bude rozpočet Hlasu ako novej strany v referendovej kampani obmedzený. „Budeme sa prikrývať takou perinou, na akú máme, ale tá najlepšia kampaň, aká môže byť, je politika tejto vlády. Keď bude predvádzať to, čo doteraz, tak si myslím, že kampaň nemusí stáť ani jediné euro,“ mienil Šutaj Eštok.

Bez viacfarebného opozičného trička

Opozičné strany ako KDH, Progresívne Slovensko, Spolu, Dobrá voľba, Most-Híd už pred časom odmietli ponuku Pellegriniho zapojiť sa do petičnej akcie. Líder Dobrej voľby Tomáš Drucker Webnovinám aktuálne povedal, že ich nikto neoslovil v súvislosti s petičnou akciou.


Šéfka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová hovorí, že najnovšie aktivity idú mimo jej strany a je s tým úplne spokojná. Povedala, že naďalej platí jej stanovisko, ktoré vyslovila pri možnom zbere podpisov za referendum počas celoplošného testovania.


„Pri všetkej úcte k aktérom, nie sú jediní s monopolom na to, aby vyhodnocovali vládu aj takýmto spôsobom a všetci ostatní, ktorí majú kritický vzťah k vláde, sme sa museli nutne pridávať k ich aktivitám,“ vyjadrila sa pre Webnoviny.sk Bihariová.

Od referenda k predčasným voľbám „cesta zarúbaná“

Na vyhlásenie referenda je potrebné zozbierať minimálne 350-tisíc podpisov občanov. Väčší problém bude pritiahnuť k urnám nadpolovičnú väčšinu všetkých oprávnených voličov.


To znamená viac ako 2,2 milióna ľudí. Inak nebude platné. Napokon, predčasné voľby na Slovensku od pádu totality v roku 1989 ešte ani raz neboli iniciované referendom.


Politológ Juraj Marušiak si myslí, že v dnešnej situácii sa nájde bez problémov minimálne 350-tisíc ľudí, ktorí pripoja svoj podpis k myšlienke predčasných volieb. „S tým musí vládna koalícia počítať aj počas pandémie. Ťažko sa tomu dá zabrániť,“ uviedol politológ. Pripomenul, že aj v iných štátoch boli voľby napriek pandémii.


Problémom však môže byť podľa neho platnosť referenda pre nízku účasť, keďže v histórii Slovenska bolo úspešné len raz, a to o vstupe do EÚ.


Marušiak povedal, že bez referenda momentálne nie je iná možnosť ako sa dopracovať k predčasným voľbám. Zároveň je podľa politológa otázne, či by parlament „uviedol do života“ úspešné referendum prijatím ústavného zákona o skrátení volebného obdobia.

Politológ vidí vládu pevnejšiu, ako by sa zdalo

Momentálne nie je podľa Marušiaka pravdepodobné, že by vláda stratila nielen ústavnú (90 hlasov), ale ani nadpolovičnú väčšinu hlasov (76) v parlamente.


V tejto súvislosti upriamil pozornosť na bezproblémové schvaľovanie covid automatu vo vláde, ktorý ráta aj s plošným testovaním. To pôvodne kritizovali všetky vládne strany okrem OĽaNO.


Marušiak tvrdí, že koaliční partneri vlastne žiadny odpor premiérovi nekladú.


„Očakávania o rozpade koalície alebo o výmene premiéra, čo niektorí prognózovali aj s tým, kedy sa to stane, je skôr veštenie z kávy alebo vydávanie zbožných želaní za skutočnosť. Vláda je podstatne pevnejšia, ako by sa na prvý pohľad zdalo,“ dodal politológ.

Smer nielenže môže prežiť, ale má ambíciu vrátiť sa do vlády

Pellegrini nasmeruje Hlas k európskym socialistom. Čo urobí Fico?

Prečo sa Fico zastáva ľudí z jeho éry? Bojuje hlavne s Matovičom

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie