• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Fiala sa neformálne stretol so Zemanom, na prezidenta chce podať kompetenčnú žalobu

Fiala sa neformálne stretol so Zemanom, na prezidenta chce podať kompetenčnú žalobu

Premiér stále verí v menovanie vlády ako celku.

9.12.2021 (Webnoviny.sk) - Český premiér Petr Fiala sa tento týždeň neformálne stretol s prezidentom Milošom Zemanom v súvislosti s menovaním jeho kabinetu. V stredu večer následne oznámil, že na Zemana podá kompetenčnú žalobu, ak nevymenuje celú vládu. Prezident má problém s menovaním Jana Lipavského za ministra zahraničia. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Neformálne stretnutie potvrdil Fiala vo štvrtok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. „Môžem potvrdiť, že som sa s pánom prezidentom stretol na neformálnej schôdzke, kde som s ním hovoril o ďalšom postupe pri menovaní vlády,“ uviedol Fiala v tweete.

Prezident menuje predsedu vlády

Schôdzka sa údajne uskutočnila pár hodín po utorkovom stretnutí Zemana s Lipavským, upozornilo rádio Frekvence 1.

Fiala sa v stredu večer v Českej televízii vyjadril, že stále verí v menovanie vlády ako celku. „Ak by pán prezident trval na výhradách k jednému mnou navrhnutému kandidátovi, tak by som pokladal za nutné, aby som podal kompetenčnú žalobu, a to preto, aby sa raz a navždy vyjasnilo, aké sú právomoci prezidenta, aké sú právomoci premiéra v tejto veci,“ povedal.

Podľa Lipavského, ktorý sa o výhradách prezidenta voči jeho menovaniu vyjadruje zdržanlivo, je rozhodujúca ústava, ktorá nedáva prezidentovi žiadne právo veta u kandidátov do vlády. „Predsedu vlády menuje prezident republiky a na jeho návrh menuje ostatných členov vlády a poveruje ich riadením ministerstiev alebo iných úradov,“ cituje iDNES.cz článok 68 českej ústavy.

Babiš ráta s odovzdaním vlády načas

S kandidátmi do vlády sa prezident stretáva do piatka 10. decembra. Štvrtok si vyhradil na stretnutie s kandidátom na ministra financií Zbyňkom Stanjurom a Michalom Šalomounom, ktorý je kandidátom na ministra pre legislatívu.

V piatok by sa mal stretnúť s kandidátom na ministra zdravotníctva Vlastimilom Válkom. Počas týždňa sa mal stretnúť aj so Zdeňkom Nekulom, ktorý by mal byť na čele rezortu poľnohospodárstva, stretnutie sa však neuskutočnilo, pretože má COVID-19.

Po stretnutiach s kandidátmi na ministrov by sa mal Zeman znova stretnúť s Fialom a dohodnúť sa na podrobnostiach o menovaní vlády. Premiér v demisii Andrej Babiš ráta s tým, že svojmu nástupcovi odovzdá vládu na budúci týždeň.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie