• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Festival inovácií ITAPA EXPO prinesie slovenské EXPO z Dubaja a unikátny program plný známych inovátorov

Festival inovácií ITAPA EXPO prinesie slovenské EXPO z Dubaja a unikátny program plný známych inovátorov

Už tento víkend bude Námestie M.

9.9.2022 (Webnoviny.sk) - Návštevníkov čakajú aj unikátne exponáty a atmosféra z EXPO DUBAJ 2020. Obdivujte naživo koncept športového vodíkového auta MH2, sadnite si do leteckého simulátora VRM a zažite virtuálny let. Dobre si obzrite najpomalší vírnik na svete z Topoľčian, kým ho možno nekúpi na monitorovacie účely dubajská polícia.

ITAPA EXPO 2022 spája to najlepšie z celého Slovenska do dvojdňového eventu, ktorý štartuje už v piatok 9. septembra. Festival prinesie posledné slovenské inovácie, Ukáže, že u nás vznikajú nápady, ktoré posúvajú spoločnosť vpred a tešia sa svetovému záujmu. Okrem našich špičkových exponátov z posledného EXPO Dubaj sa návštevníci môžu tešiť na množstvo ďalších zaujímavých technologických vychytávok, ale aj inšpiratívnych hostí na pódiu.

Na festivale inovácií ITAPA EXPO na nábreží Dunaja nebude núdza o technologické nápady a diskusie s ľuďmi z inovatívnych firiem, z našich najlepších univerzít a vysokých škôl, ale aj z pokrokových štátnych inštitúcií a samospráv - s expertmi vo svojom odbore, ktorí sa prídu podeliť o svoje skúsenosti z najnovšej praxe.

Festival inovácií s výstavou a nepretržitým programom na pódiu poctia v piatok svojou prítomnosťou líder slovenskej expozície na EXPO 2020 Dubaj - našej najväčšej a najpútavejšej expozície na svetovej výstave EXPO v histórii Slovenska Richard Sulík, šéf Slovakia Travel Václav Mika, tvorcovia najúspešnejších slovenských exponátov z Dubaja, majitelia progresívnych firiem či startupov, ale aj významní slovenskí vedci a inovátori. Osobnosti s inšpiratívnymi príbehmi a tí, ktorí sami kreujú alebo podporujú inovácie v našej krajine. Štátna tajomníčka MZVaEZ SR Ingrid Brocková príde na ITAPA EXPO povedať, ako ministerstvo pomáha našim firmám a start-upom presadiť sa v zahraničí a čo bolo pre zahraničných kolegov na EXPO Dubaj najzaujímavejšie. Štátny tajomník MIRRI Dušan Velič má pre vysoké školy výbornú správu – čoskoro budú môcť so študentami spolupracovať so špičkovou svetovou univerzitou v USA a budú mať na to aj potrebné financie. Chcete vedieť viac?

Dopoludnie prvého dňa eventu bude patriť školám – stredoškolákom a vysokoškolákom, ktorí budú o pár rokov lídrami vo vývoji moderných technológií. Robot – súčasť života a robotika do škôl? FIRST Lego League a tím Hexadron predstavia najlepšie novinky zo sveta robotiky. Návštevníci ITAPA EXPO pomôžu vybrať meno pre súťažného robota, ktorý bude reprezentovať krajinu na robotických majstrovstvách sveta FIRST Global v Ženeve.

Ako má vyzerať vyučovanie 22. storočia? Téme výchovy inovátorov na školách sa bude venovať štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR Svetlana Síthová. Cirkevná spojená škola zo Sniny ukáže na ITAPA EXPO hneď 3 projekty, vrátane modelu Smart Ekodom. Chcete vidieť formulu na elektrický pohon z Bratislavy či vodíkové autíčko od stredoškolákov z Kysuckého Nového Mesta?

Téme návratu slovenských študentov na Slovensko sa bude v paneli na pódiu Slovensko hľadá talenty venovať Veronika Gmiterko z MF SR, ktorá verí, že Slovensko vie napredovať, pokiaľ šikovní absolventi škôl nebudú cestovať za prácou do zahraničia. Čo má v talóne k tomu, aby pritiahla mladé talenty aj na ministerstvo?

Festival inovácií ITAPA EXPO je ideálnou príležitosťou na "networking" a nadviazanie potenciálnych spoluprác vrátane získania zaujímavých pracovných pozícií. ITAPA JOB FAIR bude na ITAPA EXPO v spolupráci s Profesia.sk miestom s inovatívnymi tipmi, ktoré šikovne pomôžu pri hľadaní miesta, ale aj pri hľadaní zamestnancov.

Jedným z inštitucionálnych podporovateľov podujatia je aj Centrum vedecko-technických informácií SR, ktoré na ITAPA EXPO vytvára významný priestor na prezentáciu vysokých škôl, ktoré sa aktívne zapájajú do kreovania úspešného, ale aj ekonomicky a environmentálne udržateľného Slovenska.

Prorektori vysokých škôl budú diskutovať o tom, či robíme dosť pre talenty. Žilinská univerzita odprezentuje svoj výskum umelej inteligencie rozoznávajúci nádorové bunky, Slovenská poľnohospodárska univerzita z Nitry sa príde pochváliť so špeciálne dizajnovanými pochutinami pre ľudí s potravinovými intoleranciami a "čítačkou myšlienok" u spotrebiteľov s využitím výskumu v neuromarketingu.

Na ITAPA EXPO príde z Londýna Slovenka Lenka Petráková, ktorá pracuje vo svetovo uznávanom ateliéri Zaha Hadid Architects v Londýne a ktorej futuristický exponát The 8th Continent zažiaril na EXPO v Dubaji. Ako riešia Slovenky vo svete globálne výzvy? Jej estetický environmentálny projekt má slúžiť na čistenie oceánov od plastov a využívanie energie prílivu na výrobu elektrickej energie.

Prečo potrebujeme inovovať? Môže sa Slovensko stať inovačnou veľmocou? Ako zbohatnúť na inováciách? Chcete spoznať jediný slovenský startup, ktorý získal investora zo Sillicon Valley? V paneli Innovate Slovakia rozprúdi diskusiu Vladimír Šucha, vedúci zastúpenia EK na Slovensku.

Obnoviteľné zdroje energie sú náročná téma, ktorú priblíži fyzik a popularizátor vedy Juraj Tekel. Doplní ho šikovný vizionár Tomáš Balog zo SpaceScavengers, ktorý buduje startup na zachytávanie vesmírneho odpadu, obaja v I-Talks od SPP.

Vlajkovou loďou ITAPA EXPO bude trojhodinový blok Od Dubaja k Dunaju v piatok so začiatkom o 16.00 hod. s autentickou atmosférou, ľuďmi a predstavením špičkových exponátov z EXPO Dubaj z prvej ruky. Ako sme pripravovali Andy Warhol’s Bistro v slovenskom pavilóne – jednu z najlepších reštaurácií na dubajskom EXPO? Čo sa podarilo slovenským firmám a start-upom? Ktoré z našich špičkových exponátov zaujali arabských šejkov? Bude dubajská polícia lietať na topoľčianskych vírnikoch? Ako sme dosiahli, že slovenský pavilón patril s hodnotením 4,6 z max. 5 hviezdičiek od Googlu medzi najúspešnejšie na svetovej výstave? Zažime naživo náš úspech z Dubaja aj u nás doma!

Prvý festivalový večer na nábreží Dunaja bude patriť slovenskej premiére unikátneho dokumentu Amazing Planet natočeného dronom od špičkového a medzinárodne mnohokrát oceneného slovenského fotografa Filipa Kuliševa. Po zotmení už bude patriť námestie M.R. Štefánika koncertu kapely Le Payaco.

V sobotu - druhý deň ITAPA EXPO sa budú preberať témy ako digitálne inovácie a služby v Bratislave, rozvoj mobility a smer, kam by sa chcelo Slovensko ako krajina uberať. Ako je na tom s inováciami naše hlavné mesto a jeho región? Čo znamenajú kvalitné digitálne služby mesta v ponímaní primátora Bratislavy Matúš Valla a aké výzvy moderného školstva a udržateľnej mobility vníma župan BSK Juraj Droba?

Moderné technológie majú pevné miesto aj v zdravotníctve. Na ITAPA EXPO sa návštevníci presvedčia, ako autori sci-fi inšpirovali medicínu. Inovatívne novinky v podobe zmiešanej a virtuálnej reality a vízie v zdravotníctve predstaví Róbert Babeľa (MZ SR), Martina Antošová (Univerzitná nemocnica Martin), Kamil Zeleňák (lekár) a Martin Blažek (Microsoft Slovakia).

O tom, ako vysoké školy prispievajú k rozvoju vedy na Slovensku, ako sa darí nasadzovať inovácie do praxe a čo chýba k realizácii kvalitnejších vedeckých projektov, budú na pódiu ITAPA EXPO pod sochou M.R. Štefánika diskutovať štátny tajomník MŠVVaŠ SR Ľudovít Paulis a Tomáš Brestovič z TUKE a Peter Celec z LF UK.

Okrem najzaujímavejších exponátov z Dubaja si návštevníci budú môcť v stánkoch ITAPA EXPO pozrieť projekty zo stredných a vysokých škôl, robotickú zoo, inovácie a energetické poradenstvo v stánkoch SIEA, hvezdáreň od SPP, či zažiť automobilové preteky v stánku Matador.

ITAPA EXPO sa bude konať 9. až 10 septembra 2022 na nábreží Dunaja – Námestí M.R. Štefánika pri nákupnom centre Eurovea. Event odštartuje v piatok o 10:00 hodine do večera, v sobotu pokračuje celý deň od 11.00 h. Program a ďalšie informácie o ITAPA EXPO nájdete na webe www.itapaexpo.sk.

Podujatiu ITAPA EXPO udelili záštitu Ministerstvo hospodárstva SR, predseda Bratislavského samosprávneho kraja a primátor hlavného mesta SR Bratislavy.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie