• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Farmakoterapia sa v programovom vyhlásení vlády neobjavila. Lekárnici sú sklamaní, ale nie prekvapení

Farmakoterapia sa v programovom vyhlásení vlády neobjavila. Lekárnici sú sklamaní, ale nie prekvapení

To, akým spôsobom sa na Slovensku pristupuje k profesii farmaceuta, je podľa neho v úplnom rozpore so strategickými dokumentmi Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej únie.

Oblasť farmakoterapie si nenašla miesto v programovom vyhlásení vlády.

Pre agentúru SITA to uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. Verí však, že viaceré formulácie vo vládnom programe počítajú aj s uplatnením farmaceutov, aj keď ich dokument priamo nespomína.

Okrem mnohých ďalších kritérií je podľa šéfa SLeK dôležitá implementácia zahraničných skúseností bez potreby zdĺhavého politického obhajovania, ako napríklad očkovanie v lekárňach.

Oblasť farmakoterapie

„Nie je prekvapením, že oblasť farmakoterapie, kľúčového spôsobu výkonu zdravotnej starostlivosti, ktorý spotrebuje približne 30 percent zdrojov, si opäť raz nenašla miesto v programovom vyhlásení vlády. Očakávať, že sa v ňom spomenie povolanie farmaceuta, výkon jeho kompetencií, využitie vedomostí a zručností v prospech kvality života pacientov, či spravodlivé financovanie, by už po doterajších skúsenostiach vyžadovalo silnú fantáziu,“ zdôraznil Sukeľ.

Komunikácia s odborníkmi je potrebná

Prezident SLeK verí, že programové vyhlásenie počíta aj s uplatnením farmaceutov a že jeho súčasťou bude napríklad zreálnenie ceny liekov či financovanie farmaceutických výkonov. Podľa neho treba klásť dôraz aj na využívanie skríningových informácií získaných pri realizácii vyšetrení rôznych parametrov v lekárňach.

Dôležité sú aj kontinuálne sledovanie a vyhodnocovanie potenciálne nevhodných liečiv, optimalizácia nemocničnej farmakoterapie a kontinuálny monitoring liekov s cieľom identifikovať riziká ich nedostupnosti. V neposlednom rade je podľa neho potrebná intenzívna komunikácia s odbornými spoločnosťami a profesijnou samosprávou.

Témou je aj očkovanie v lekárňach

Slovenská lekárnická komora dlhodobo pracuje na témach, ktoré sú problémové a dlhodobo neriešené. Medzi ne patrí očkovanie v lekárňach, nedostupnosť liekov, štandardné kompetencie farmaceutov, kvalita farmakoterapie, liekové interakcie, štandardizácia farmaceutických výkonov a mnohé iné.


„Nikoho tieto výsledky nezaujímajú,“ povedal prezident SLeK.


To, akým spôsobom sa na Slovensku pristupuje k profesii farmaceuta, je podľa neho v úplnom rozpore so strategickými dokumentmi Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej únie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie