• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Fakty o tom, že môžeme dôverovať umelej inteligencii

Fakty o tom, že môžeme dôverovať umelej inteligencii

Aplikácie založené na umelej inteligencii (A.

4.9.2023 (SITA.sk) - A.I. zasahuje dnes aj do výroby potravín alebo iných spotrebných materiálov, a dopomáha k tomu, aby bola rentabilnejšia. Sú však tieto procesy riadené umelou inteligenciou spoľahlivé? A sú produkty, ktoré A.I. vyvíja bez rizika? Tu sú niektoré z dôležitých argumentov, prečo môžeme A.I. dôverovať.

  1. Kontrola kvality a bezpečnosť potravín: Je preukázané, že A.I. umožňuje presné sledovanie pôvodu surovín, a ľahko deteguje potenciálne kontaminanty a chyby vo výrobku. Tým nielen zlepšuje kvalitu, ale tiež znižuje riziko možných chorôb prenášaných potravinami.
  2. Menej plytvania s potravinami: Umelá inteligencia dokáže analyzovať nákupné a spotrebiteľské vzorce a objem, osobné preferencie, ako aj osobitosti daných kultúr a trhov. Na základe údajov môže zákazníkom ponúknuť personalizované potravinárske výrobky a služby, čím znižuje objem ich nerozumných nákupov. Znižuje tak ich vyhadzovanie a drastickú úroveň ich plytvania.
  3. Vývoj produktov: Umelá inteligencia dokáže generovať nové receptúry na základe ingrediencií a chuťových profilov, ktoré sú jej zadané. Zaisťuje pritom aj bezpečnosť potravín a skvelú chuť. Nedávno konkrétne spoločnosť HELL vyvinula energetický nápoj výlučne s pomocou umelej inteligencie. A.I. bola pri všetkých krokoch jeho vzniku, a dokonca aj pri jeho ochutnávke.
  4. Efektívnosť: A.I. optimalizuje balenie, skladovanie a prepravu. Môže pomôcť znížiť náklady na dopravu a dodacie lehoty. Pri plánovaní dopravných trás zohľadňuje aj faktory, akými sú zmena cestných či poveternostných podmienok.
  5. Rekordná rýchlosť inovácií: Umelá inteligencia je schopná neuveriteľne rýchleho spracovania a analýzy údajov. Spoločnostiam to tak umožňuje rýchlo vyvíjať a uvádzať na trh nové produkty. Zatiaľ čo v minulosti mohol vývoj nového produktu trvať 1-2 roky, dnes je tento proces skrátený na niekoľko týždňov alebo aj niekoľko dní.

Dôležitou otázkou, ktorá vzniká pri používaní umelej inteligencie, je zodpovednosť za výsledok v osobe vývojára a používateľa. Doteraz sa tento problém objavil pri autonómnych vozidlách. Mnohí sa pýtali, kto je zodpovedný, ak autonómne auto spôsobí nehodu - výrobca automobilov alebo programátor? Pre ľudstvo je dôležité pochopiť, že umelá inteligencia, rovnako ako počítač, robí len to, čo jej človek zadá. Takže, ak požiadavka alebo inštrukcia nie je správne podrobná, nemusí mať ani dobrý výsledok. Aktualitou preto je, že Európsky parlament prijal v júni 2023 prvý komplexný súbor pravidiel riadenia rizík umelej inteligencie na svete.

Bezpečnosť však neznamená len spoľahlivosť výrobku, ktorý vyvinula A.I. Ide aj o ochranu jeho dizajnéra a distribútora. S procesmi navrhnutými umelou inteligenciou sa musí zaobchádzať tak, ako keby ich vyvinula ľudská bytosť alebo tím ľudí, a musia byť chránené rovnakým spôsobom ako v digitálnom, tak aj fyzickom priestore. Preto nie je na škodu, ak je know-how umelej inteligencie hoci s obmedzeným prístupom, ako duplikát uložený v prísne stráženom počítači, alebo na inej forme dátového média.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie