• Dnes je: Sobota 17. apríla 2021 meniny má Rudolf

Externá časť maturity sa ruší, minister Gröhling zverejnil tiež informácie k Testovaniu 5 a 9 aj prijímačkám (video)

Externá časť maturity sa ruší, minister Gröhling zverejnil tiež informácie k Testovaniu 5 a 9 aj prijímačkám (video)

Ruší sa tiež Testovanie 5 a Testovanie 9 sa uskutoční 9. a 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) na sociálnej sieti priblížil informácie k maturitám, k Testovanie 5 a 9 aj prijímacím pohovorom.

Maturitné skúšky

Externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021 sa ruší. „Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 12. apríla 2021,“ uviedol Gröhling s tým, že termín upresnia do 31. marca.

Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termínoch od 17. mája 2021 a v prípade potreby môže prebiehať dva týždne. „Touto cestou zároveň aj vyzývam školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase učivo a začlenili ho do maturitnej skúšky v zúženom rozsahu,“ napísal minister.


Testovanie 5 a Testovanie 9

Aby sme sa podľa Gröhlinga vyhli „naháňaniu známok“, termín na vyskúšanie a hodnotenie za prvý polrok sa predlžuje do 31. marca 2021. „Ak je to treba, do tohto termínu je možné žiaka hodnotiť, známku zapísať do prvého polroka a uzavrieť konečnú známku,“ priblížil.


Ruší sa tiež Testovanie 5 a Testovanie 9 sa uskutoční 9. a 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna.


„Klasické prijímacie skúšky sa budú konať v prvom termíne 3. mája (podľa potreby aj 4. mája) a v druhom termíne 10. mája (podľa potreby aj 11. mája) 2021. Talentové prijímacie skúšky sa budú v prvom termíne konať 5. mája (podľa potreby aj 6. a 7. mája) a v druhom termíne 12. mája (prípadne aj 13. a 14. mája) 2021,“ informoval Gröhling.


DRŽME SI PALCE, ABY SME SA VIDELI ČOSKORO V ŠKOLE


Ako to bude vyzerať v najbližších dňoch v školách:


Od 4. januára materské školy pokračujú v aktuálnom režime, v ktorom sú buď uzatvorené alebo fungujú pre kritickú infraštruktúru či rodičov, ktorým vyplýva z povahy práce, že ju nemôžu vykonávať z domu. Pre základné a stredné školy pokračujú do 10. januára prázdniny.


Od 11. januára budú všetky školy pokračovať dištančným spôsobom výučby. Otvorené budú len materské školy pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu.


Zriaďovateľom odporúčame otvoriť školské kluby detí najmä pre deti zdravotníkov, ako aj pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry či pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Od 11. do 18. januára bude vyplácaná pandemická OČR. Zriaďovateľom zároveň odporúčame pretestovať všetkých zamestnancov, pričom náklady im budú preplatené.

Od 18. januára budú otvorené materské školy, obnoví sa aj vyučovací proces pre prvý stupeň základných škôl a špeciálne školy. Rezort školstva odporúča pretestovať rodičov aj zamestnancov. Rodičia naďalej môžu v tomto čase ospravedlniť dieťa na 5 vyučovacích dní po sebe. V prípade potreby tak môže žiak ostať doma až do konca lockdownu. Druhý stupeň základných škôl a stredné školy pokračujú vo vzdelávaní dištančne. Otvoriť sa môžu aj končiace ročníky stredných škôl, a to za predpokladu pretestovania žiakov a zamestnancov školy v závislosti na príslušnej vyhláške ÚVZ SR.


Po ukončení lockdownu od 25. januára budú otvorené materské školy v štandardnom režime ako aj prvý stupeň základných škôl. Rezort školstva odporúča pre materské školy a prvý stupeň základnej školy pretestovanie zamestnancov a rodičov.

Druhý stupeň základnej školy by mal prejsť na prezenčnú formu vzdelávania, pričom ÚVZ SR vyhláškou určí pretestovanie žiakov druhého stupňa základnej školy a zamestnancov školy.

Otvorené budú aj stredné školy, taktiež za podmienok pretestovania študentov a zamestnancov školy podľa vyhlášky ÚVZ SR. Aj z tohto dôvodu sa presunulo plošné pretestovania z pôvodného termínu 8. – 10. januára na 22. – 24. januára 2021.

Zároveň je potrebné zdôrazniť, že tieto podmienky sú predbežné a závisieť budú od vývoja situácie. Lokálne podmienky navyše môže zmeniť alebo upraviť RÚVZ.

Zdroj: Facebook Branislav Gröhling


Ako to bude vyzerať v najbližších dňoch v školách ? (video)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie