• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Export ruskej ropy dosiahol úroveň spred začiatku vojny na Ukrajine, a to aj napriek západným sankciám

Export ruskej ropy dosiahol úroveň spred začiatku vojny na Ukrajine, a to aj napriek západným sankciám

Rusko, ktoré je druhým najväčším exportérom ropy na svete, našlo ochotných kupcov v Číne a Indii, ktorí nahradili európskych zákazníkov.

Ruský export ropy sa vrátil na úroveň spred začiatku vojny na Ukrajine, a to napriek tvrdým západným sankciám.

Príjmy Moskvy z predaja tejto komodity však výrazne klesli. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) vo svojej pravidelnej mesačnej správe uviedla, že export ruskej ropy a ropných produktov v marci stúpol na najvyššiu úroveň od apríla 2020, pričom vyskočil o 600-tisíc barelov denne.

Musia predávať so zľavou

Tento nárast znamená, že Rusko minulý mesiac dosiahlo z vývozu ropy príjmy vo výške 12,7 miliardy dolárov.

Tieto príjmy sú však podľa IEA medziročne nižšie o 43 %, keďže Rusko je nútené predávať svoju ropu obmedzenejšiemu okruhu zákazníkov za zľavnené ceny.

Našli si iných kupcov

Západné krajiny po vypuknutí vojny na Ukrajine uvalili množstvo sankcií na ruské energie. Najvýznamnejším bol zákaz dovozu ruskej ropy do Európskej únie po mori a zákaz dovozu rafinovaných ropných produktov, ako je nafta, do Únie.


Rusko, ktoré je druhým najväčším exportérom ropy na svete, našlo ochotných kupcov v Číne a Indii, ktorí nahradili európskych zákazníkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie