• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Expolitik Slota do väzby nejde, ale dostane náramok (video)

Expolitik Slota do väzby nejde, ale dostane náramok (video)

Jánovi Slotovi kladú orgány činné v trestnom konaní za vinu prijatie úplatku v roku 2018 pre sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla P.

31.3.2022 (Webnoviny.sk) - Bývalý predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a exprimátor Žiliny Ján Slota bude stíhaný na slobode. Rozhodol o tom vo štvrtok na verejnom zasadnutí Najvyšší súd SR.

Vyhovel však návrhu prokurátora, aby bol obvinený monitorovaný zariadením na určenie polohy.

Obvinený sa na štvrtkovom zasadnutí nezúčastnil. Podľa obhajcov má totiž zdravotné problémy a zdržuje sa v mieste trvalého bydliska.

Zákaz vycestovania

Najvyšší súd tiež Slotovi popri dohľade probačného a mediačného úradníka uložil zákaz vycestovania, vzďaľovania sa z miesta trvalého bydliska ako aj zákaz stýkania sa so spoluobvinenými Pavlom P., Romanom K. a Vladimírom M.

Na margo stanoviska probačného úradníka, aby súd zvážil inštalovanie monitorovacieho zariadenia pre zdravotné problémy obvineného (konkrétne opuchy nôh), senát skonštatoval, že zariadenie je možné okrem lýtka inštalovať aj na ruku. V prípade, že by Slota porušil niektoré z uložených povinností, súd môže rozhodnúť o jeho vzatí do väzby.

Prokurátor podal sťažnosť

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v sobotu 26. marca prepustil zadržaného bývalého predsedu Slovenskej národnej strany Slotu na slobodu, keďže nezistil dôvod na kolúznu väzbu. Zároveň však obvinenému nariadil namiesto väzby dohľad probačného a mediačného úradníka pre hrozbu pokračovania v trestnej činnosti. Prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.

Slotovi kladú orgány činné v trestnom konaní za vinu prijatie úplatku v roku 2018 pre sudcu Krajského súdu v Žiline Pavla P. a jeho následné odovzdanie vo výške 5-tisíc eur s cieľom ovplyvnenia rozhodnutia trestnej veci. Obvinený je teda za trestný čin prijímania úplatku v spolupáchateľstve.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie