• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Expolicajt NAKA mal za pár stoviek eur vynášať mafii informácie o akciách, viaceré sa nepodarili

Expolicajt NAKA mal za pár stoviek eur vynášať mafii informácie o akciách, viaceré sa nepodarili

Expolicajt donášal piťovcom i takáčovcom.

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Bývalý zástupca riaditeľa Jednotky operatívneho nasadenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislav Bakoš mal podľa vyšetrovateľa vyzradiť mafiánskej skupine piťovci akciu na vydieračov aj drogový zásah.

Podľa spravodajského portálu Aktuality.sk mal expolicajt známy pod prezývkou Baki za pár stoviek eur informovať mafiu o práci svojich policajných kolegov.

Kaviarenské stretnutie

Na jar 2015 mali policajti z NAKA pripravenú veľkú akciu na vydieračov. Priamo pri čine chceli zadržať mužov z mafiánskej skupiny piťovcov. Nakoniec sa akcia nepodarila, pretože akciu kolegov mal totiž mafii vyzradiť vtedajší zástupca šéfa elitných kukláčov NAKA Bakoš.

Vyplýva to z obžalobného návrhu, ktorý si spomínaný portál vyžiadali cez infozákon. Policajt prezývaný Baki mal podľa prokurátora najprv iniciovať kaviarenské stretnutie s mužom, o ktorom predpokladal, že má kontakty na spomínaných vydieračov spomedzi piťovcov.

Úplatok 1 500 eur

Tomu potom porozprával, že má z prostredia policajného zboru informácie o pripravovanej zaisťovacej akcii.

Dotyčnému mal podľa výsledkov vyšetrovania policajnej inšpekcie povedať, aby nechodili na stretnutie s poškodeným, pretože má byť monitorované a dokumentované policajtmi NAKA.

Ďalej uviedol, že poškodený bude mať na sebe nahrávacie zariadenie, a po takomto zadokumentovaní skutku budú osoby podozrivé zo spáchania vyšetrovaného trestného činu zadržané.

Za vyzradenie a prekazenie akcie svojich kolegov si mal vypýtať 1 500 eur, ktoré na ďalšom stretnutí v kaviarni aj dostal.

Prvé pojednávanie v septembri

O pár mesiacov NAKA chystala ďalší zásah na piťovcov. Tentoraz malo ísť o drogovú trestnú činnosť. Bakoš opäť informoval svoj pôvodný kontakt a podľa prokurátora mu odovzdal informáciu, že policajtmi NAKA je na najbližší víkend pripravovaná zaisťovacia akcia, počas ktorej majú byť zadržaní členovia zločineckej skupiny dopúšťajúci sa prevažne drogovej trestnej činnosti.

Akcia sa napokon presúvala, lebo na daný termín nebolo možné zabezpečiť dostatok policajtov. Prípad je už na Špecializovanom trestnom súde SR, v septembri čaká niekdajšieho policajného funkcionára prvé pojednávanie. Bývalého policajta čaká aj ďalšie pojednávanie. Podľa medializovaných informácií vynášal taktiež informácie z polície zločineckej skupine takáčovci. Obvinili ho ešte v roku 2017 v rámci policajnej akcie Aladin.

Obžalovali ho pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa, prijímanie úplatku, ako aj ohrozenie dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Viac k téme: Drogová trestná činnosť, Piťovci, Súdy, Takáčovci, Úplatky, Zneužitie právomoci verejného činiteľa


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie