• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Experti WHO pricestovali do čínskeho Wu-chanu, po povinnej karanténe môžu začať s vyšetrovaním

Experti WHO pricestovali do čínskeho Wu-chanu, po povinnej karanténe môžu začať s vyšetrovaním

Čína sa v súčasnosti potýka s nárastom infekcií na severovýchode krajiny.

Experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok pricestovali do stredočínskeho mesta Wu-chan, kde koncom roka 2019 po prvý raz zistili nový koronavírus.

Desaťčlenný tím, ktorého návštevu po mesiacoch diplomatického doťahovania sa schválil prezident Si Ťin-pching, bude v meste vyšetrovať pôvod pandémie.

V tíme sú odborníci na vírusy a ďalší experti z USA, Austrálie, Nemecka, Japonska, Spojeného kráľovstva, Ruska, Holandska, Kataru a Vietnamu. Štátna televízia CGTN informovala, že najprv absolvujú dvojtýždňovú karanténu a budú ich tiež testovať na koronavírus.

Počet chorých opäť rastie

Vedci predpokladajú, že vírus, ktorý od konca roka 2019 vo svete zabil 1,9 milióna ľudí, pochádza z netopierov alebo iných zvierat, pravdepodobne z čínskeho juhozápadu.

Čína sa v súčasnosti potýka s nárastom infekcií na severovýchode krajiny. V provincii Chej-lung-ťiang úrady zaznamenali 43 nových prípadov, provincia Che-pej, kde je v súčasnosti situácia najvážnejšia, hlási ďalších 81 infekcií. Je to už druhý deň v rade, keď sa celkový počet lokálnych infekcií pohybuje v trojciferných číslach.

Obmedzili cestovné spojenia

Čína tiež zaznamenala 14 importovaných prípadov a aj prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 za niekoľko mesiacov. V Číne tak dovedna evidujú 87 844 potvrdených prípadov a 4 635 úmrtí.


V snahe obmedziť vírus pred príchodom lunárneho nového roka Čína zaviedla rôzne lockdowny v Che-pej, Pekingu a ďalších oblastiach. Vláda obmedzila cestovné spojenia týkajúce sa niekoľkých miest, vyzvala ľudí, aby zostali počas sviatkov doma, odložila dôležité politické zhromaždenia a plánuje tiež zavrieť o týždeň skôr, aby znížila riziko nákazy.

Experti WHO preskúmajú v Číne pôvod koronavírusu, do rúk dostanú vzorky aj lekárske záznamy

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Japonci objavili ďalší rýchlo šíriaci sa kmeň koronavírusu. Slovenský vedec vysvetľuje, prečo ich je zrazu toľko


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie