• Dnes je: Sobota 24. júla 2021 meniny má Vladimír

Experti WHO pricestovali do čínskeho Wu-chanu, po povinnej karanténe môžu začať s vyšetrovaním

Experti WHO pricestovali do čínskeho Wu-chanu, po povinnej karanténe môžu začať s vyšetrovaním

Čína sa v súčasnosti potýka s nárastom infekcií na severovýchode krajiny.

Experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok pricestovali do stredočínskeho mesta Wu-chan, kde koncom roka 2019 po prvý raz zistili nový koronavírus.

Desaťčlenný tím, ktorého návštevu po mesiacoch diplomatického doťahovania sa schválil prezident Si Ťin-pching, bude v meste vyšetrovať pôvod pandémie.

V tíme sú odborníci na vírusy a ďalší experti z USA, Austrálie, Nemecka, Japonska, Spojeného kráľovstva, Ruska, Holandska, Kataru a Vietnamu. Štátna televízia CGTN informovala, že najprv absolvujú dvojtýždňovú karanténu a budú ich tiež testovať na koronavírus.

Počet chorých opäť rastie

Vedci predpokladajú, že vírus, ktorý od konca roka 2019 vo svete zabil 1,9 milióna ľudí, pochádza z netopierov alebo iných zvierat, pravdepodobne z čínskeho juhozápadu.

Čína sa v súčasnosti potýka s nárastom infekcií na severovýchode krajiny. V provincii Chej-lung-ťiang úrady zaznamenali 43 nových prípadov, provincia Che-pej, kde je v súčasnosti situácia najvážnejšia, hlási ďalších 81 infekcií. Je to už druhý deň v rade, keď sa celkový počet lokálnych infekcií pohybuje v trojciferných číslach.

Obmedzili cestovné spojenia

Čína tiež zaznamenala 14 importovaných prípadov a aj prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 za niekoľko mesiacov. V Číne tak dovedna evidujú 87 844 potvrdených prípadov a 4 635 úmrtí.


V snahe obmedziť vírus pred príchodom lunárneho nového roka Čína zaviedla rôzne lockdowny v Che-pej, Pekingu a ďalších oblastiach. Vláda obmedzila cestovné spojenia týkajúce sa niekoľkých miest, vyzvala ľudí, aby zostali počas sviatkov doma, odložila dôležité politické zhromaždenia a plánuje tiež zavrieť o týždeň skôr, aby znížila riziko nákazy.

Experti WHO preskúmajú v Číne pôvod koronavírusu, do rúk dostanú vzorky aj lekárske záznamy

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Japonci objavili ďalší rýchlo šíriaci sa kmeň koronavírusu. Slovenský vedec vysvetľuje, prečo ich je zrazu toľko

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie