• Dnes je: Štvrtok 29. júla 2021 meniny má Marta

Experti WHO preskúmajú v Číne pôvod koronavírusu, do rúk dostanú vzorky aj lekárske záznamy

Experti WHO preskúmajú v Číne pôvod koronavírusu, do rúk dostanú vzorky aj lekárske záznamy

Väčšina expertov sa domnieva, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne

Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mali tento týždeň pricestovať do Číny, aby uskutočnili dlho očakávaný výskum pôvodu pandémie koronavírusu. V pondelok to potvrdila vláda v Pekingu.

Experti prídu do najľudnatejšieho štátu sveta vo štvrtok a stretnú sa s čínskymi partnermi.

Zatiaľ však nie sú známe bližšie podrobnosti, ako budú postupovať a či vycestujú aj do mesta Wu-chan, odkiaľ koncom predvlaňajška hlásili prvé prípady koronavírusu.

Šéf WHO netajil sklamanie

Rokovania o pracovnej ceste vedcov WHO trvali niekoľko týždňov. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pred niekoľkými dňami vyslovil „sklamanie“ z postupu čínskych úradov pri vystavovaní potrebných povolení.


Tím odborníkov zostavený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) plánuje v Číne prekontrolovať všetky vzorky a lekárske záznamy. Chce zistiť, kde koronavírus prvý raz preskočil zo zvieraťa na človeka a z akého živočíšneho druhu pochádza.

Pátranie po pôvode nového koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom.

Všetky informácie kontrolovala vláda

Väčšina expertov sa domnieva, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady 10-členný tím, ktorý túto teóriu preskúma.


Agentúra AP medzičasom pri vyšetrovaní zistila, že čínska vláda dosiaľ prísne kontrolovala všetok výskum pôvodu koronavírusu v domácich podmienkach, no zároveň ho dotovala štedrými grantmi.


Monitorovala všetky zistenia vedcov a tí si museli zverejnenie akýchkoľvek údajov nechať schváliť pracovnou skupinou riadenou čínskym vládnym kabinetom. Štátne médiá taktiež pracovali s teóriami naznačujúcimi, že koronavírus mohol mať pôvod inde ako v Číne.

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Záhadné šírenie nového kmeňa COVID-19: Slovenské hranice ostávajú otvorené, cestovné obmedzenia nemajú zmysel

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Viliam Dobiáš: Silné slová o COVID-19 a očkovaní (video)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie