• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Exekútori sú pobúrení zo slov ministra Krajniaka. Urobili ste z nás zločincov, píšu v liste

Exekútori sú pobúrení zo slov ministra Krajniaka. Urobili ste z nás zločincov, píšu v liste

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Slovenská komora exekútorov (SKE) a jej predseda Miroslav Paller sa otvoreným listom obrátili na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina).

Krajniakov status na Facebooku

Dôvodom je jeho status na sociálnej sieti, v ktorom písal, že „novým nariadením o exekučných zrážkach dáme po prstoch exekútorom“. V tlačovej správe o tom informovala Stanislava Kolesárová, hovorkyňa SKE.

Výrok ministra pokračoval slovami: „Dnes majú exekútori obrovskú moc nad ľuďmi. Z výplaty strhnú takmer všetky peniaze a nenechávajú nič na živobytie“.


Predseda SKE Paller sa voči týmto slovám ohradil a verejne protestuje. „Urobili ste zo súdnych exekútorov zločincov, ktorí podľa vlastnej vôle berú ľuďom peniaze,“ uviedol.

Exekútor koná len na základe zákona

Predseda SKE dodal, že rozumie Krajniakovým pohnútkam nájsť pútavý titulok na tému, ktorej mnohí ľudia nerozumejú. Dodáva, že kľúčom k tomu, koľko musí dlžník odviesť tak, aby mu ešte ostalo aj na živobytie, je výpočet exekučných zrážok.


Ako príklad uviedol, že dlžník zarábajúci minimálnu mzdu vyživujúci manželku a dve deti odvedie mesačne na dlhy 35 eur. Človek zarábajúci tisíc eur v hrubom odvedie 157 eur. „Toto sú všetky peniaze pán minister? Prvoplánovosť a čistú politickú podstatu vášho výroku pre mňa potvrdzuje fakt, že ste vaše slová napísali po rokovaní tripartity, ktorá s exekučnými zrážkami nemá vôbec nič spoločné,“ uviedol Paller.

Predseda SKE dodal, že sa ho výroky ministra dotkli a podobne aj stovky jeho kolegov, keďže exekútor, podobne ako napríklad policajt, koná len na základe zákona a ďalších právnych noriem. Pripomína, že exekútori nevymáhajú peniaze pre seba, ale pre veriteľa, ktorý má na svoje peniaze nárok. Paller preto od ministra Krajniaka žiada za jeho výroky ospravedlnenie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie