• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Európsky súd pre ľudské práva potvrdil výhru Tiposu v kauze Lemikon, spoločnosť nemusí uhradiť milióny eur

Európsky súd pre ľudské práva potvrdil výhru Tiposu v kauze Lemikon, spoločnosť nemusí uhradiť milióny eur

Hoci rozsudok Najvyššieho súdu SR z roku 2019 napadol Lemikon dovolaním a neskôr aj ústavnou sťažnosťou, výsledok sporu ostal nezmenený a víťazstvo Tiposu sa potvrdilo.

21.6.2022 (Webnoviny.sk) - Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu odmietol sťažnosť cyperskej spoločnosti Lemikon Limited spochybňujúcu zákonnosť rozhodnutí slovenských súdov vydaných v rámci jedného z najsledovanejších súdnych sporov v histórii Slovenska.

Tento verdikt predstavuje definitívnu bodku za sporom, v ktorom dlhé roky hrozilo, že národná lotériová spoločnosť Tipos bude musieť uhradiť cyperskej spoločnosti Lemikon viac než 33 mil. eur. Informovala o tom firma Tipos protredníctvom tlačovej správy.

Súdny spor iniciovala Športka

Súdny spor, ktorý ešte na začiatku roku 2000 iniciovala voči Tiposu obchodná spoločnosť Športka, a to v súvislosti s údajne protiprávnym používaním jej know-how a ochranných známok Športka, Šanca a Mates, trval skoro 22 rokov.

Športka, ktorú neskôr v tomto konaní ako žalobcu vystriedala práve cyperská spoločnosť Lemikon, od Tiposu žiadala nielen to, aby sa Tipos zdržal ďalšieho požívania jej know-how a ochranných známok, ale aby jej tiež ako náhradu ujmy vyplatil peňažné plnenie vo výške 33 mil. eur.

Táto suma pritom predstavovala iba istinu žalovanej pohľadávky a v prípade prehry v spore by bol Tipos povinný uhradiť okrem istiny aj vysoké úroky z omeškania.

Tiposu sa podarilo spor vyhrať

Napriek tomu, že Krajský súd v Bratislave v roku 2007 zaviazal Tipos na úhradu sumy vo výške 1,003 mld. slovenských korún (33,3 mil. eur), Tiposu sa napokon podarilo výsledok sporu zvrátiť. Kľúčovým bol podľa vyjadrení spoločnosti najmä rozsudok Najvyššieho súdu SR z roku 2019, ktorým sa zamietla žaloba spoločnosti Lemikon a uložila sa povinnosť nahradiť Tiposu trovy celého súdneho konania.

Hoci rozsudok Najvyššieho súdu SR z roku 2019 napadol Lemikon dovolaním a neskôr aj ústavnou sťažnosťou, výsledok sporu ostal nezmenený a víťazstvo Tiposu sa potvrdilo.

Lemikon však svoju snahu zvrátiť výsledok sporu nevzdal ani po tom, čo v roku 2021 Ústavný súd SR odmietol jeho ústavnú sťažnosť a rozhodol sa využiť aj poslednú možnosť, sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva. Ani v konaní pred Európskym súdom pre ľudské práva však Lemikon neuspel,“ povedal podpredseda predstavenstva a výkonný riaditeľ sekcie finančnej a právnej Tiposu Oliver Felszeghy.

Spor medzi spoločnosťami je skončený

Sťažnosť Lemikonu vyhlásili za neprijateľnú, čím sa finálne potvrdil výsledok priaznivý pre spoločnosť Tipos. Z dôvodu, že proti takémuto rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva nie je prípustný opravný prostriedok, možno dlhoročný spor vedený medzi cyperskou obchodnou spoločnosťou Lemikon a slovenskou národnou lotériovou spoločnosťou považovať za definitívne skončený.

Firma Tipos je obchodná spoločnosť so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu. Slovenská republika je ako akcionár zastúpená Ministerstvom financií SR. Spoločnosť vznikla na prelome rokov 1992 a 1993.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie