• Dnes je: Utorok 12. decembra 2023 meniny má Otília

Európsky parlament sa musí brániť pred korupciou a škodlivým zasahovaním zo zahraničia, tvrdí Bilčík

Európsky parlament sa musí brániť pred korupciou a škodlivým zasahovaním zo zahraničia, tvrdí Bilčík

Európsky parlament prijal správu, v rámci ktorej požaduje účinné systémy monitorovania a dohľadu s cieľom odhaliť zahraničné zasahovanie do fungovania tejto inštitúcie.

13.7.2023 (SITA.sk) - Európsky parlament (EP) vo štvrtok prijal správu, v rámci ktorej požaduje účinné systémy monitorovania a dohľadu s cieľom odhaliť zahraničné zasahovanie do fungovania tejto inštitúcie.

Korupcia a zásahy zo zahraničia

Ako informoval tlačový odbor europarlamentu, poslanci vo svojich odporúčaniach na reformu pravidiel týkajúcich sa transparentnosti, integrity, vyvodzovania zodpovednosti a boja proti korupcii varujú, že pokusy zasahovať do demokracie zo strany iných štátov sú „rozšíreným javom, proti ktorému je potrebné čo najdôraznejšie bojovať".

Podľa slovenského europoslanca Vladimíra Bilčíka, ktorý bol spoluspravodajcom dokumentu, EP musí zostať otvorenou inštitúciou, zároveň sa však musí brániť pred korupciou a škodlivým zasahovaním zo zahraničia. Preto by podľa neho zamestnanci, ktorí sa zaoberajú citlivými otázkami, mali absolvovať bezpečnostnú previerku.

„Vznik tejto správy, za ktorou stojím ako spravodajca, je dôkazom, že Európsky parlament si jasne uvedomuje hrozby, ktorým čelí od tretích krajín," povedal Bilčík.

Hybridné hrozby

Autoritárske režimy na čele s Ruskom a Čínou podľa neho majú záujem oslabovať nielen Európsku úniu a jej inštitúcie, ale aj jednotlivé členské štáty.

„Či už rozsievaním dezinformácií s cieľom ovplyvňovať výsledky volieb alebo používaním korupčných praktík," uviedol.

Aj podľa europoslankyne Miriam Lexmann demokratické inštitúcie čelia hybridným hrozbám zo strany nedemokratických režimov.

„Nielen Katar, ale aj Rusko, Čína a ďalší aktéri sa naďalej pokúšajú ovplyvňovať politikov a úradníkov, využívajú korupciu či sledovacie zariadenia a iné metódy na šírenie svojho vplyvu. Preto sa Európsky parlament a ďalšie európske a národné inštitúcie musia pred týmito hrozbami chrániť," skonštatovala.

Pokusy zasahovať do demokratického zriadenia nie sú podľa Ivana Štefanca ničím neobvyklým.

„Potrebujeme sa im dokázať efektívne brániť. Okrem toho je dôležité posilniť boj proti korupcii prostredníctvom kvalitnejšej spolupráce s vnútroštátnymi orgánmi jednotlivých členských štátov," dodal europoslanec.

Musia niesť následky

Správa europoslancov konštatuje, že krajiny ako Katar, Maroko, Čína, Rusko, Spojené arabské emiráty (SAE), Srbsko a Turecko výrazne investujú do lobistického úsilia v Bruseli.

Preto podľa prijatého dokumentu zahraničné zasahovanie „nesmie zostať bez následkov“ a europoslanci vyzývajú na pozastavenie všetkých legislatívnych a nelegislatívnych návrhov týkajúcich sa spolupráce so štátnymi orgánmi krajín, ktoré sa pokúšajú o zasahovanie ako aj na pozastavenie všetkých finančných prostriedkov EÚ pre orgány takýchto krajín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie