• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Európsky parlament je pripravený ratifikovať pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou

Európsky parlament je pripravený ratifikovať pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou

Výsledky hlasovania by mal oznámiť v stredu, takmer päť rokov po rozhodnutí britských voličov vystúpiť z bloku.

27.4.2021 (Webnoviny.sk) - Zákonodarcovia Európskej únie sú pripravení formálne ratifikovať pobrexitovú dohodu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom. Dokument dokončený na Štedrý deň už ratifikoval britský parlament a podmienečne vstúpil do platnosti až do schválenia Európskym parlamentom.

Pre nezhody týkajúce sa spôsobu uplatňovania obchodných pravidiel v Severnom Írsku sa niektorí zákonodarcovia EÚ predtým vyhrážali pozdržaním hlasovania o ratifikácii, no veľká väčšina zákonodarcov je za dohodu. Výsledky hlasovania Európskeho parlamentu by mali oznámiť v stredu, takmer päť rokov po rozhodnutí britských voličov vystúpiť z bloku.

„Táto dohoda nie je dobrá, pretože brexit nie je dobrý. Situácia je tiež komplikovaná, pretože si nemôžeme byť istí, aká dôveryhodná je britská vláda. Napriek tomu môže byť táto dohoda východiskom pri rekonštrukcii toho, čo sme stratili v dôsledku brexitu,“ vyhlásila nemecká poslankyňa EP Terry Reintkeová.

Nepodarilo sa im nájsť spoločnú reč

Najvyšším predstaviteľom Európskej únie a ich britským náprotivkom sa doteraz nepodarilo nájsť spoločnú reč pri implementácii takzvaného severoírskeho protokolu o obchodných pravidlách týkajúcich sa Severného Írska.

Londýn sa rozhodol jednostranne predĺžiť ochrannú lehotu pri kontrolách tovaru prepravovaného medzi Britániou a Severným Írskom aj na obdobie od 1. apríla, čo podľa EÚ predstavuje porušenie spomenutého protokolu.

Chcú zabezpečiť otvorenú hranicu

Účelom tohto dokumentu bolo zabezpečiť po brexite otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskom. Ochranná lehota na kontroly poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov vstupujúcich do Severného Írska mala vypršať na konci uplynulého mesiaca, no britská vláda sa ju rozhodla predĺžiť do októbra.

Spomenuté kontroly narušili krehkú politickú rovnováhu v Severnom Írsku, časti Spojeného kráľovstva, kde sa niektorí obyvatelia považujú za Britov a iní za Írov, pričom tvrdé hranice by mohli narušiť írsky mierový proces.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie