• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Európski investori veria Slovensku a očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry hospodárstva

Európski investori veria Slovensku a očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry hospodárstva

Podniky v aktuálnom roku rátajú s miernym nárastom mzdových nákladov, ktorý predstavuje v priemere 4,3 percenta.

8.6.2021 (Webnoviny.sk) - Európski investori na Slovensku očakávajú v tomto roku oživenie konjunktúry. V hospodárstve celkovo, rovnako ako v ich vlastnom podnikaní. Zároveň stúpla spokojnosť s lokálnymi podmienkami v krajine.

Veľká väčšina z nich by na Slovensku investovala znovu. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora.

Prieskum robili počas lockdownu

V čase prieskumu, teda v marci a apríli, sa Slovensko nachádzalo ešte v čiastočnom lockdowne, preto hodnotenie situácie slovenského hospodárstva značilo na strane investorov miernu nespokojnosť.

Len osem percent z opýtaných situáciu hodnotí ako dobrú. Na ďalší vývoj celkového hospodárstva sa firmy pozerajú optimistickejšie. S lepšími výsledkami vo vlastnom biznise počas tohto roka počíta 38 % opýtaných firiem.

Tento pozitívny trend potvrdzujú aj ďalšie indikátory. Štyridsať percent investorov očakáva nárast ich celkového obratu.

Málo odborných pracovných síl

Štyri z desiatich podnikov očakávajú silnejší nárast v mzdových nákladoch.


Preto vidia veľké riziko pre vývoj podnikania v nadchádzajúcich dvanástich mesiacoch. Dôvodom je nedostatok odborných pracovných síl na Slovensku, ktorý mnohé podniky naďalej pozorujú s obavami.


Prieskum sa uskutočnil v marci a apríli tohto roka. Účastníkmi boli podniky, ktoré pôsobia na Slovensku, z toho 86 % je vlastnených subjektmi z iných európskych krajín. Oslovených bolo 116 firiem.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie