• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Európske hlavné mesto kultúry 2026 spozná svojho víťaza. Ktoré slovenské mesto získa titul?

Európske hlavné mesto kultúry 2026 spozná svojho víťaza. Ktoré slovenské mesto získa titul?

O víťazstvo v súťaži sa bude uchádzať osem slovenských miest.

9.12.2021 (Webnoviny.sk) - V piatok 10. decembra bude známy slovenský víťaz súťaže Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026. O víťazstvo sa bude uchádzať osem slovenských miest, medzi nimi Banská Bystrica, Hlohovec, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo kultúry SR (MK SR).

V komisii sú aj dvaja Slováci

Medzinárodná hodnotiaca komisia v týchto dňoch navštívila všetky mestá, ktoré so svojimi projektmi postúpili do finále. Medzinárodná komisia EHMK 2026 má 16 členov, sú medzi nimi experti na oblasť kultúry a umenia z deviatich krajín Európy.

„Medzi nezávislými odborníkmi nominovanými európskymi inštitúciami je aj dvojica slovenských porotcov, Ján Sudzina a Jozef Kovalčík, ktorých menovalo MK SR po konzultácii s Európskou komisiou, spresňuje rezort kultúry.

Víťaz bude známy v popoludní

Koncom týždňa prebehnú na Dvorane MK SR vypočutia predstaviteľov jednotlivých miest v abecednom poradí, časť komisie bude na vypočutí prítomná fyzicky, časť sa pripojí online z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie.

„Po skončení vypočutí, v piatok 10. decembra o 16. hodine komisia oznámi mesto, ktoré odporučí MK SR ako nositeľa prestížneho titulu Európske hlavné mesto kultúry na rok 2026,“ uviedlo ministerstvo.

Európske hlavné mesto kultúry

EHMK je jedným z najuznávanejších projektov Európskej únie. Hostiteľom sa môžu stať mestá EÚ, kandidátske krajiny aj potenciálni kandidáti na členstvo v EÚ a členovia Európskeho združenia voľného obchodu, ktorí sú zapojení do programu Kreatívna Európa.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie