• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Európska únia zrejme našla riešenie, ako prepraviť skvapalnený plyn zo Španielska a Portugalska do iných krajín

Európska únia zrejme našla riešenie, ako prepraviť skvapalnený plyn zo Španielska a Portugalska do iných krajín

Medzi Španielskom a Portugalskom a zvyškom Európy však v súčasnosti nie je dostatok energetických prepojení.

Európske úrady zvažujú možnosť vybudovania plynovodu na skvapalnený zemný plyn zo Španielska do Talianska tak, aby obišli Francúzsko, ktoré namieta proti prepojeniu Pyrenejského polostrova so strednou Európou cez Pyreneje.

V piatok o tom informoval portugalský premiér António Costa.

Európa by získala množstvo plynu

Portugalsko a Španielsko by mohli do ďalších európskych krajín posielať množstvo skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý dostávajú z celého sveta, skonštatoval Costa. Neposkytol ďalšie podrobnosti, no agentúra AP upozorňuje, že vybudovanie takého podmorského plynovodu by pravdepodobne trvalo niekoľko rokov.

Krajiny Európskej únie (EÚ) majú problémy nájsť spoločnú cestu, ako sa zbaviť závislosti od ruského zemného plynu. Ruský prezident Vladimir Putin pritom plyn využíva ako zbraň, aby na blok zatlačil a uvoľnili sankcie, ktoré na Rusko uvalili v súvislosti s jeho vojnou na Ukrajine.


Prerušil už dodávky plynu do viac ako desiatky krajín EÚ a zredukoval export do ďalších, vrátane Nemecka. Mnohí európski predstavitelia sa preto obávajú, že v zime by mohol vypnúť dodávky do Európy.

Rusko odstrihlo vyše desať krajín

Dvojica krajín na Pyrenejskom polostrove dostáva LNG prostredníctvom plynovodu z Alžírska a Maroka a tiež loďami zo Spojených štátov alebo Nigérie.

Medzi Španielskom a Portugalskom a zvyškom Európy však v súčasnosti nie je dostatok energetických prepojení. „Pyrenejský polostrov má kapacitu nahradiť veľkú časť skvapalneného zemného plynu, ktorý stredná Európa v súčasnosti dováža z Ruska,“ povedal Costa novinárom.


So šiestimi zariadeniami na spracovanie LNG v Španielsku, vrátane najväčšieho v Európe, ktoré sa nachádza v Barcelone, a jedným v Portugalsku, pokrýva dvojica krajín tretinu európskej kapacity na spracovanie LNG. Terminály v prístavoch menia dodávky LNG naspäť na plyn a posielajú ho ďalej do domov a firiem.Kým nebude dobudovaný plynovod, mohli by pritom krajiny podľa Costu posielať LNG aj loďami do iných európskych prístavov.


Francúzska vláda podľa portugalského premiéra stále namieta proti výstavbe plynovodu cez Pyreneje, čo zdôvodňuje obavami o životné prostredie, a Európska komisia vyhodnocuje možnosť spojenia do Talianska.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie