• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Európska únia zavádza najväčší stimulačný balíček v histórii, podniky môžu čerpať vysoké čiastky

Európska únia zavádza najväčší stimulačný balíček v histórii, podniky môžu čerpať vysoké čiastky

Stratégia ESG Európskej únie sa dotýka podnikov aj investorov, ktorí hľadajú zodpovednejšie prístupy k podnikaniu, ale aj investovaniu.

27.8.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia zavádza najväčší stimulačný balíček vo svojej histórii. V rozpočte na roky 2021 - 2027 vyčlenila pre nástroj „NextGenerationEU“ spolu 750 miliárd eur. V najbližších rokoch budú môcť spoločnosti čerpať obzvlášť vysoké finančné prostriedky na investície do udržateľnosti, ekológie a digitalizácie.

Stratégia ESG je preto dnes pre podniky aktuálnejšia než kedykoľvek predtým. Konštatovala to v piatok hovorkyňa KPMG na Slovensku Katarína Koleková. ESG, čiže trvalo udržateľný rozvoj, sociálna zodpovednosť a ekológia, je už niekoľko rokov horúcou témou na Slovensku aj vo svete.

„Prirodzene sa dotýka podnikov aj investorov, ktorí hľadajú zodpovednejšie prístupy k podnikaniu a investovaniu. Investori kladú čoraz väčší dôraz na vplyv ich investovania na životné prostredie a spoločnosť,“ objasnil partner v spoločnosti KPMG na Slovensku, ktorý zastrešuje ESG aktivity, Quentin Crossley.

Investície aj do superpočítačov

Nové programy financovania Európskej únie (EÚ) sú pre slovenské spoločnosti mimoriadne zaujímavé. Pozornosť by firmy mali venovať najmä dvom programom, ktoré sa zameriavajú na klimaticky neutrálnu Európu (Inovačný fond ETS) a digitálnu transformáciu (Program Digitálna Európa).

Európska komisia sa začala pozerať na zelenšiu Európu optikou Európskej zelenej dohody. Zároveň otvára diskusiu o prechode do digitálnejšieho sveta. Program Digitálna Európa (DEP) podporuje investície do superpočítačov, umelej inteligencie, kybernetickej bezpečnosti a pokročilých digitálnych zručností.

Cieľom je zabezpečiť dostupnejšie používanie digitálnych technológií pre podniky a širšiu verejnosť, a to aj prostredníctvom centier digitálnej inovácie.

Kľúčová úloha podnikateľského prostredia

Digitálne technológie a infraštruktúra zohrávajú kľúčovú úlohu v súkromnom i podnikateľskom prostredí. Až 46 percent z 820 respondentov v aprílovej KPMG štúdii uviedlo, že investície do technologickej transformácie plánujú navýšiť.

Najviac zdrojov chcú firmy v najbližšom roku vynaložiť do opatrení na bezpečnosť údajov (66 percent), automatizáciu (65 percent), technológie zamerané na zákazníka (59 percent) a do cloudu a výpočtovej techniky (57 percent).

S plánovaným celkovým rozpočtom 7,6 miliardy eur pomôže EÚ formovať digitálnu transformáciu európskej spoločnosti a hospodárstva. Program je súčasťou dlhodobého rozpočtu, viacročného finančného rámca, ktorý pokrýva roky 2021-2027.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie