• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Európska Únia uvalila sankcie na šesť osôb, týkajú sa porušovania ľudských práv na okupovanom Kryme

Európska Únia uvalila sankcie na šesť osôb, týkajú sa porušovania ľudských práv na okupovanom Kryme

Rada Európskej únie (EÚ) uvalila reštriktívne opatrenia na šiestich jednotlivcov.

8.9.2023 (SITA.sk) - Rada Európskej únie (EÚ) uvalila reštriktívne opatrenia na šiestich jednotlivcov zodpovedných za porušenia ľudských práv v Rusku a na ruskom okupovaných územiach Ukrajiny.

Odsúdený na šesť rokov

Sankcionovaní sú prokurátori a sudcovia, ako aj dvaja členovia ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Rada o tom informuje na svojej webstránke.

Sankcionovaní sudcovia a prokurátori sú aktívni na súdoch zriadených okupačnými silami na nelegálne anektovanom Kryme. Zúčastnili sa na politicky motivovanom súdnom konaní proti novinárovi Vladyslavovi Jesypenkovi, ktorý bol odsúdený na šesť rokov väzenia, a Krymskému Tatárovi Narimanovi Dželjalovovi.

Sankcie v oblasti ľudských práv

Členovia FSB sa buď podieľali na mučení Vladyslava Jesypenka, alebo viedli vyšetrovanie jeho prípadu. Rovnako aj členov krymskotatárskej komunity a Jehovových svedkov na Kryme.

Reštriktívne opatrenia uvalila v rámci globálneho režimu sankcií v oblasti ľudských práv. Ten už uplatňujú dovedna na 67 jednotlivcov a 20 subjektov. Sankcie zahŕňajú zmrazenie majetku, zákaz sprístupňovania fondov a zákaz cestovania.

Washington je podľa Ruska pripravený bojovať nielen do posledného Ukrajinca, ale aj skoncovať s celými generáciami

Rusko označilo americké plány poslať Ukrajine muníciu s ochudobneným uránom za trestný čin. Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov sa tak vyjadril po tom, čo Spojené štáty oznámili nový balík pomoci Ukrajine, ktorý zahŕňa takéto náboje do tankov.

Indikátor neľudskosti

Je to po prvý raz, čo USA dodajú takúto muníciu Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál Sky News. Rozhodnutie Washingtonu „dodávať zbrane s ochudobneným uránom je indikátorom neľudskosti“, vyjadrila sa ruská ambasáda v USA.

„Je jasné, že so svojou myšlienkou spôsobiť ‚strategickú porážku‘ [Rusku] je Washington pripravený bojovať nielen do posledného Ukrajinca, ale aj skoncovať s celými generáciami,“ pokračovalo veľvyslanectvo krajiny, ktorá vlani spustila nevyprovokovanú inváziu na Ukrajinu.

Neexistuje medzi nimi dialóg

Riabkov povedal, že okrem udržiavania kontaktov v oblasti humanitárnych operácií USA a Rusko nespolupracujú na hlavných otázkach a neexistuje medzi nimi dialóg.

Sky News vysvetľuje, že ochudobnený urán je hustý vedľajší produkt obohacovania uránu, ktorý sa používa na preniknutie cez pancierové brnenie a samovznietenie v oblaku prachu a kovu. Je mierne rádioaktívny.

Odporcovia ako Medzinárodná koalícia za zákaz uránových zbraní tvrdia, že prach predstavuje nebezpečné zdravotné riziká vrátane rakoviny a vrodených chýb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie