• Dnes je: Nedeľa 07. marca 2021 meniny má Tomáš

Európska únia útočí na poľskú demokraciu, krajina sa bráni voči kritike zvonka

Európska únia útočí na poľskú demokraciu, krajina sa bráni voči kritike zvonka

Poľsko čelí v posledných dňoch mohutnej kritike pre nové právne predpisy, ktoré sa bytostne dotýkajú aj LGBT skupiny ľudí.

18.9.2020 (Webnoviny.sk) - Poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro obvinil Európsku úniu z "útoku na demokraciu" po tom, čo Európsky parlament schválil rezolúciu kritizujúcu voľné dodržiavanie zásad právneho štátu a diskrimináciu žien, LGBT osôb a iných menšín v EÚ.

Ziobro označil rezolúciu za "absurdnú" a jej prijatie nazval útokom na "skutočný právny štát". Poznamenal, že EÚ sa snaží Poľsku vnútiť vlastný program a hodnoty, pričom nerešpektuje väčšinové názory prevažne konzervatívneho a katolíckeho národa.

Poľsko oficiálne vystupuje proti LGBT

Zákonodarcovia EÚ vo svojom uznesení o Poľsku z tohto týždňa vyjadrili obavy týkajúce sa legislatívneho a volebného systému, nezávislosti súdnictva a základných práv. Uznesenie bolo prijaté hlasovaním v pomere 513:148, ďalší 33 členovia sa zdržali hlasovania.

Poľská vláda čelí mohutnej kritike, predovšetkým pre nové právne predpisy, ktoré posilnili politickú kontrolu nad súdnictvom, a taktiež pre oficiálne vyhlásenia proti LGBT osobám. Španielsky zákonodarca Juan Fernando López Aguilar, ktorý pripravil správu o základných právach v Poľsku, uviedol, že poľské orgány "naďalej pôsobia v rozpore s európskym právnym poriadkom".

Konanie krajiny odsúdila aj Leyenová

"Poľská vláda zabudla na to, že demokracia nie je o vláde väčšiny, ale o rešpektovaní práva EÚ, pluralizmu, práve nesúhlasu a ochrane menšín," doplnil López Aguilar.

Stigmatizáciu LGBT osôb v Poľsku odsúdila v stredajšom prejave aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, keď povedala: "Anti-LGBT zóny v Poľsku sú bez štipky ľudskosti a v EÚ nemajú miesto."

Viac k téme: kritika, LGBT, zákon

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie