• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Európska únia pripravuje plán pre prípad odstávky ruského plynu, pracuje s najhorším možným scenárom

Európska únia pripravuje plán pre prípad odstávky ruského plynu, pracuje s najhorším možným scenárom

Pracujeme s najhorším možným scenárom. A tým je predpoklad, že Gazprom už nebude do Európy dodávať žiadny plyn

Európska únia (EÚ) pripravila plán, aby zabezpečila, že akékoľvek ruské prerušenie dodávok zemného plynu do únie zásadne nenaruší priemysel a nespôsobí ďalšie ochladenie v európskych domácnostiach počas budúcej zimy.

Opatrenia na úsporu plynu

Európska komisia v stredu predložila svoje návrhy, ktoré by ministri energetiky mali prerokovať na mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční na budúci utorok.

Výkonný orgán EÚ navrhuje, aby členské štáty v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 znížili spotrebu plynu o 15 %.

„Všetci spotrebitelia, orgány verejnej správy, domácnosti, vlastníci verejných budov, dodávatelia energie a priemysel môžu a mali by prijať opatrenia na úsporu plynu,“ uviedla EK na svojom webe a dodáva, že chce urýchliť úsilie súvisiace s diverzifikáciou dodávok a spoločným nákupom plynu.

Najhorší možný scenár

Komisia taktiež požiadala o právomoc zaviesť povinné zníženie spotreby plynu v prípade celoeurópskeho varovania, keď bude existovať značné riziko vážneho nedostatku plynu alebo výnimočne vysokého dopytu po plyne, čo by malo za následok výrazné zhoršenie situáciu v dodávkach plynu.

„Pracujeme s najhorším možným scenárom. A tým je predpoklad, že Gazprom už nebude do Európy dodávať žiadny plyn,“ povedal hovorca Európskej komisie Eric Mamer.


EÚ prichádza s týmto plánom v čase, keď Medzinárodný menový fond (MMF) varoval pred škrtením dodávok plynu v podaní Moskvy. „Čiastočné odstavenie dodávok plynu už ovplyvňuje európsky rast a úplné odstavenie môže byť podstatne závažnejšie,“ varoval MMF. Dodal, že hrubý domáci produkt v členských krajinách ako Maďarsko, Slovensko a Česko by sa mohol znížiť až o 6 %, a významným negatívnym vplyvom by čelilo i Taliansko.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie