• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Európska únia má obavy o národnú bezpečnosť, začína boj proti rizikovým zahraničným akvizíciám

Európska únia má obavy o národnú bezpečnosť, začína boj proti rizikovým zahraničným akvizíciám

Práve takéto zahraničné akvizície by podľa EÚ mohli ohroziť bezpečnosť a kontrolu nad dôležitými oblasťami, akými sú energetika, doprava a zdravotníctvo.

8.2.2022 (Webnoviny.sk) - Európska únia podniká kroky, aby zabránila rizikovým prevzatiam rôznych sektorov firmami z krajín, ako je Čína. Práve takéto zahraničné akvizície by podľa EÚ mohli ohroziť národnú bezpečnosť alebo kontrolu nad dôležitými oblasťami, akými sú energetika, doprava a zdravotníctvo.

Ako v pondelok v Európskom parlamente uviedla Marie-Anne Lavergne, ktorá vedie úrad francúzskeho ministerstva financií zodpovedný za kontrolu zahraničných investícií vo Francúzsku, pripravovaná európska legislatíva vytvára priestor na koordináciu v EÚ a lepšie ochráni jej strategické domáce podniky.

EÚ predvlani zaviedla celoblokový „mechanizmus spolupráce“ na preverovanie priamych zahraničných investícií. Nové právne predpisy EÚ o preverovaní zahraničných investícií sa objavili po zvýšenom politickom znepokojení v celej Európe v súvislosti s čínskymi akvizíciami v zahraničí.

V čase pandémie ochorenia COVID-19 sa viaceré členské štáty EÚ začali obávať, že domácich biotechnologických spoločností by sa mohli zmocniť subjekty nepochádzajúce z únie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie