• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Európska prokuratúra začne čoskoro fungovať, posvieti si na korupciu aj rôzne podvody

Európska prokuratúra začne čoskoro fungovať, posvieti si na korupciu aj rôzne podvody

Európska prokuratúra bude vyšetrovať a stíhať rôzne druhy podvodov a iných trestných činov, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ.

26.5.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia v stredu 26. mája oficiálne potvrdila, že od 1. júna tohto roka začne fungovať Európska prokuratúra. Pôjde vôbec o prvú nadnárodnú prokuratúru. Zodpovedať bude za vyšetrovanie a stíhanie trestných činov poškodzujúcich rozpočet Európskej únie.

Začiatok novej etapy

„Európski prokurátori budú od 1. júna pod spoľahlivým vedením Laury Kövesiovej zasahovať proti zločincom a starať sa o to, aby sa pre korupciu či podvody nestratilo ani jediné euro,“ uviedla podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

Podľa komisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa sa vytvorením Európskej prokuratúry začína „nová etapa v histórii európskej integrácie“.

„Európska prokuratúra bude sledovať vykonávanie programu NextGenerationEU a dôsledne dozerať na to, aby sa finančné prostriedky plne využívali na pomoc našim hospodárstvam pri zotavovaní sa z krízy,“ poznamenal komisár.

Práca Európskej prokuratúry

Sú to predovšetkým podvody týkajúce sa výdavkov a príjmov, podvody súvisiace s DPH, ak sa budú týkať dvoch alebo viacerých členských štátov a hodnoty viac ako 10 miliónov eur.

Do jej kompetencie bude spadať aj pranie špinavých peňazí z aktív pochádzajúcich zo sprenevery rozpočtu EÚ. Ďalej je to aktívna a pasívna korupcia alebo sprenevera, ktoré ovplyvňujú finančné záujmy EÚ či účasť v zločineckej organizácii, ak je jej činnosť zameraná na páchanie trestných činov poškodzujúcich rozpočet EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie