• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Európska prokuratúra za prvý rok pôsobenia začala 929 vyšetrovaní

Európska prokuratúra za prvý rok pôsobenia začala 929 vyšetrovaní

EPPO uviedla, že doteraz vydala príkazy na zmrazenie majetku v hodnote 259 miliónov eur, čo je viac ako štvornásobok jej ročného rozpočtu.

5.6.2022 (Webnoviny.sk) - Európska prokuratúra (EPPO) počas prvého roka svojho pôsobenia zaregistrovala a analyzovala 4 006 nahlásených trestných činov, otvorila 929 vyšetrovaní a vydala príkazy na zmrazenie majetku v hodnote 259 miliónov eur, čo je viac ako štvornásobok jej ročného rozpočtu. EPPO o tom informovala v stredu na svojej internetovej stránke.

„Hneď, keď bol zaregistrovaný prvý prípad EPPO presne pred rokom, vznikla EPPO zóna. Ide o zónu, v ktorej je EPPO primárnou entitou zodpovednou za boj proti podvodom v EÚ prostredníctvom trestného práva. Našich 35 kancelárií v 22 krajinách realizuje rovnakú prokurátorskú politiku: sústreďovať sa na prípady vážnych organizovaných zločinov s rovnakým hlavným cieľom, a to pomôcť členským štátom EÚ vymáhať škody,“ uviedla EPPO.

Európska prokuratúra ďalej konštatovala, že zo 4 006 nahlásených trestných činov v prvom roku jej pôsobenia bolo 1 921 nahlásených národnými úradmi, 1 841 súkromnými subjektmi, 231 nahlásili inštitúcie, organizácie a agentúry EÚ a 13 zaregistrovali z úradnej moci európski delegovaní prokurátori.

EPPO však dodala, že v rámci členských štátov EÚ aj na úrovni inštitúcií únie je odhaľovanie podvodov týkajúcich sa EÚ nerovnomerné a príliš často malé.

„Ak nie je odhalenie, nemôže byť vyšetrovanie, stíhanie, súdenie a vymáhanie škôd,“ konštatovala Európska prokuratúra a poukázala na to, že organizované kriminálne skupiny sú schopné spôsobovať obrovské škody, pričom len v prípade podvodov s daňou z pridanej hodnoty sa škody odhadujú na 30 až 60 miliárd eur ročne.

Viac k téme: Súdy


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie