• Dnes je: Sobota 17. apríla 2021 meniny má Rudolf

Európska lieková agentúra odporučila kombinovaný liek, u pacientov s COVID-19 znižuje riziko vážneho priebehu

Európska lieková agentúra odporučila kombinovaný liek, u pacientov s COVID-19 znižuje riziko vážneho priebehu

Liek sa podáva infúzne do žily. Predstavuje kombináciu monoklonálnych protilátok kasirivimab a imdevimab.

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila použitie kombinácie monoklonálnych protilátok pri liečbe ochorenia COVID-19.

Informovala o tom hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková. Ako uviedla, EMA dokončila preskúmanie kombinácie protilátok kasirivimab a imdevimab a odporučila ich na použitie u pacientov s COVID-19. Kombinácia je určená pre pacientov, ktorí nepotrebujú doplnkovú liečbu kyslíkom a hrozí im riziko závažného priebehu ochorenia.

„Podľa predbežných údajov kombinácia protilátok znižuje vírusovú nálož, čím znižuje riziko závažného priebehu ochorenia. Väčšina nežiaducich účinkov lieku je mierna až stredne závažná, avšak vyskytlo sa aj niekoľko alergických reakcií spojených s infúznym podaním lieku,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKLu.

Odporučenie EMA slúži pre rozhodovanie členských štátov o použití neregistrovaného lieku. Na Slovensku takéto povolenie môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva. Liek sa zároveň nachádza aj v priebežnom hodnotení, tzv. rolling review, ktoré slúži na zrýchlenie jeho registrácie.


Liek sa podáva infúzne do žily. Predstavuje kombináciu monoklonálnych protilátok kasirivimab a imdevimab. Monoklonálne protilátky sú protilátky, ktoré majú schopnosť rozpoznať a prichytiť sa k špecifickej štruktúre, v tomto prípade ku proteínu spike, ktorý pokrýva vírus SARS-CoV-2. Úlohou monoklonálnych protilátok je prichytiť sa k spike proteínu a zabrániť tak vírusu preniknúť do buniek ľudského tela.Európska lieková agentúra dokončila preskúmanie kombinácie monoklonálnych protilátok kasirivimab a imdevimab a odporučila ich na použitie u pacientov s COVID-19. Preskúmanie EMA v tomto prípade slúži ako harmonizované vedecké odporučenie pre jednotlivé členské štáty Európskej únie, ktoré môžu povoliť použitie lieku ešte pred registráciou. Na Slovensku takéto povolenie môže udeliť Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.


EMA odporučila kombináciu protilátok kasirivimab a imdevimab (známa aj ako REGN-COV2) na liečbu pacientov, ktorí nepotrebujú doplnkovú liečbu kyslíkom a hrozí im riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.


Odporučenie bolo vydané na základe údajov o kvalite lieku a na základe štúdie o účinnosti lieku. Podľa predbežných údajov kombinácia protilátok znižuje vírusovú nálož, čím znižuje riziko závažného priebehu ochorenia.

Väčšina nežiaducich účinkov lieku je mierna až stredne závažná, avšak vyskytlo sa aj niekoľko alergických reakcií spojených s infúznym podaním lieku.


Odporučenie EMA slúži pre rozhodovanie členských štátov o použití neregistrovaného lieku. Liek sa zároveň nachádza aj v priebežnom hodnotení, tzv. rolling review, ktoré slúži na zrýchlenie jeho registrácie.


Liek sa podáva infúzne do žily. Liek predstavuje kombináciu monoklonálnych protilátok kasirivimab a imdevimab. Monoklonálne protilátky sú protilátky, ktoré majú schopnosť rozpoznať a prichytiť sa k špecifickej štruktúre, v tomto prípade ku proteínu spike, ktorý pokrýva vírus SARS-CoV-2. Úlohou monoklonálnych protilátok je prichytiť sa k spike proteínu a zabrániť tak vírusu preniknúť do buniek ľudského tela.


Zdroj: Facebook Štátny ústav pre kontrolu liečiv


Ambulantní lekári vyzývajú Krajčího ministerstvo, aby okamžite zabezpečilo lieky na COVID-19

Pacientom s COVID-19 by mohli pomôcť lieky, ktoré však do niektorých slovenských nemocníc chodia neskoro


Protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia Covid-19


Je nádejou pri liečbe Covidu 19 liek Ivermektin ?

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Izrael je dôkazom, že očkovanie proti COVID-19 funguje. Český odborník ale varuje pred nedostatkom vakcín

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie