• Dnes je: Sobota 24. septembra 2022 meniny má Ľuboš, Ľubor

Európska komisia sa obáva o nezávislosť súdnictva v Poľsku, obrátila sa na Súdny dvor

Európska komisia sa obáva o nezávislosť súdnictva v Poľsku, obrátila sa na Súdny dvor

Zákony o fungovaní poľského súdneho systému, ktoré schválili v roku 2019, začali platiť vlani vo februári.

31.3.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) sa obrátila na Súdny dvor Európskej únie (EÚ) so svojimi dlhodobými obavami o rešpektovanie právneho štátu a nezávislosti sudcov najvyššieho súdu v Poľsku.

Výkonný orgán bloku už skôr varoval Poľsko, že ho vezme pred súd, ak vláda nepodnikne kroky a nenapraví problémy so zákonom týkajúcim sa súdnictva.

Porušovanie európskeho práva

„Je to zásadný krok v konaní o priestupku,“ vyjadril sa na margo postúpenia prípadu súdu eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Poľsko podľa EK porušuje európske právo, keď umožňuje disciplinárnej komore najvyššieho súdu robiť rozhodnutia, ktoré môžu priamo ovplyvniť sudcov a ich výkon práce. Tvrdí tiež, že nezávislosť a nestrannosť komory nie sú zaručené.

EK uviedla, že požiada Súdny dvor, aby nariadil dočasné opatrenia, kým v prípade nepadne konečný verdikt. To má „zabrániť zhoršeniu vážnej a nenapraviteľnej ujmy spôsobenej nezávislosti súdnictva a právnemu poriadku EÚ“.

Dlhodobý spor

Medzi tieto opatrenia patrí aj pozastavenie zákonného ustanovenia, ktoré komore umožňuje rozhodovať o žiadostiach „o zrušenie súdnej imunity, ako aj o záležitostiach zamestnanosti, sociálneho zabezpečenia a odchodu sudcov najvyššieho súdu do dôchodku“.

EK začala konanie voči poľskej vláde v apríli a ďalšie kroky podnikla v októbri a decembri.

Otázka nezávislosti súdnictva je jedným z bodov dlhodobej potýčky medzi Bruselom a vládami v Poľsku a Maďarsku pre obavy, že oslabujú demokratické štandardy a právny štát v eurobloku.


Najčítanejšia najnovšia správa

Je lepší Žilinka či Lipšic? Slováci sa vedia k ich práci vyjadriť, hoci ani poriadne nepoznajú kompetencie prokurátora

je lepsi zilinka ci lipsic slovaci sa vedia k ich praci vyjadrit hoci ani poriadne nepoznaju kompetencie prokuratora

24.9.2022 (Webnoviny.sk) - Veľká časť populácie na Slovensku nemá celkom jasno v tom, aké sú kompetencie prokurátora. Konštatuje to mimovládna organizácia Via Iuris na základe prieskumu agentúry Focus.

Tá pre mimovládku zisťovala názory verejnosti od 20. do 27. júna tohto roku na reprezentatívnej vzorke 1 005 respondentov.

Základné kompetencie väčšina pozná

Podľa prieskumu dokázali síce viac ako tri štvrtiny respondentov spontánne pomenovať základné kompetencie prokuratúry, ako je dohľad nad vyšetrovaním alebo dohliadanie na dodržiavanie zákonov, no pri zisťovaní hlbšej znalosti o práci prokuratúry boli podľa Via Iuris výsledky výrazne horšie.

„Až 56 percent respondentov je nesprávne presvedčených o tom, že prokurátor rozhoduje o vine alebo nevine obžalovaných," uviedla organizácia s tým, že 45 percent opýtaných sa mylne domnieva, že prokurátor zastupuje ľudí v konaniach pred súdom a 37 percent si myslí, že dáva ľuďom právne rady, čo v skutočnosti robí advokát.

„Z ponúkaných možností dokázalo správne označiť všetky kompetencie prokurátora len 2,5 percent opýtaných," uviedla Via Iuris.

Prieskum tiež ukázal, že podľa 65 percent opýtaných by prokurátor mal verejne vysvetľoval svoje rozhodnutia v konkrétnych prípadoch.

Zmeny vo fungovaní prokuratúry

Podľa 62 percent respondentov by mal odpovedať na otázky novinárov a podľa rovnakého počtu aj informovať o priebehu vyšetrovaní.


V rámci prieskumu respondenti odpovedali aj na to, či pri nástupe generálneho prokurátora Maroša Žilinku a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica do funkcií zaznamenali zmeny vo fungovaní prokuratúry.

V prípade Žilinku zmenu k lepšiemu konštatuje 27 percent opýtaných a k horšiemu 20 percent. Podľa 45 percent opýtaných v tejto súvislosti nenastala žiadna zmena.


Pokiaľ ide o Lipšica, pozitívnu zmenu uvádza 15 percent a negatívnu 36 percent. V jeho prípade zmenu nezaznamenalo 43 percent opýtaných.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie